Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Černá huba‘ v metru rozlítila romskou aktivistku. Není důvod, brání se dopravce

„Černá huba“, vůz metra typu 81-7171 (podle černého čela). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Černá huba“, vůz metra typu 81-7171 (podle černého čela). | foto: MHD

PRAHA Běžně užívaný výraz mezi pražskými dopraváky „černá huba“ vyvolal ostrou reakci. „Takhle trapnou věc jsem snad nezažila,“ reagovala ve svém kritickém komentáři romská aktivistka Petra Gelbart. Zároveň dopravnímu podniku ironicky pogratulovala k asociálnímu chování. Ten však důrazně odmítá, že by byla přezdívka jakkoli problematická.

Pražský dopravní podnik představil cestujícím na začátku srpna šestadvacet plakátů se slangovými výrazy, které se běžně používají mezi dopraváky. Ve výběru z několika stovek pojmů, které se řadí k nespisovné formě jazyka, se tak objevil například „kaštan“ čili cestující nebo „jezevčík“. Tak se přezdívá schématu sítě metra či tramvají uspořádaného do úzkého dlouhého pruhu. 

Na informačních cedulích však dopravní podnik seznamuje lidi i s výrazem „černá huba“, tedy vozem metra typu 81-7171. Vysvětlení? „Podle černého čela,“ stojí na plakátu.

Proti tomu se však výrazně ohradila romská aktivistka, která plakát náhodou objevila během jízdy metrem. Jiné informace o dopravě v Praze si vždy s chutí přečetla, tenhle ji však nepotěšil. „Nevím, jestli se mám smát, nebo rozplakat. Už jsem viděla a slyšela lidi nedopatřením svlečené, pomočené, beznadějně opilé či s nekontrolovanými větry, ale takhle trapnou věc jsem snad nezažila,“ napsala ve svém komentáři zveřejněném na webu organizace bojující proti rasismu a nenávisti Romea.cz.

V USA nemožné, říká aktivistka

O aktivistce:

Aktivistka Gelbart, vystudovala harvardskou univerzitu. V USA, kde žije od svých deseti let, přednáší na téma romské kultury. Je zakládající členkou hudební skupiny Via Romen.

„Napadne mě, jak by reagovala americká veřejnost, kdyby newyorský dopravní podnik vydal ’vtipné’ přiznání, že takovému či makovému vozu se říká negr, což je stejně urážlivá nadávka jako černá huba. Je to absurdní myšlenka. Veřejnost by nereagovala, protože nic takového by se v roce 2015 jednoduše nestalo a stát nemohlo, ačkoli Amerika má zase jiné, sobě vlastní problémy. Vím to, protože v USA od roku 1988 žiji. Ale v Česku ne. V Česku je tohle normální,“ uvedla dále Gelbart s tím, že dopravnímu podniku gratuluje k tomu, že drží „prvenství v asociálním chování“. 

„Kaštani“, cestující. „Vysypat kaštany“, nechat vystoupit cestující.
„Jezevčík“, schéma sítě metra nebo tramvají uspořádané do úzkého dlouhého pruhu.

Jenže dopravní podnik s její kritikou nesouhlasí. Míní, že autorka článku nemá k pobouření sebemenší důvod. „Její vlastní překlad či výklad lidového označení těchto vozů považuji za mylný,“ reagoval na její text mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. 

Jen přezdívka, hájí se dopravní podnik

„V žádném případě nevnímáme označení tohoto vozu, které je odvozeno od černého čela, jako jakkoliv rasistické. Tyto vozy začaly v Praze jezdit v roce 1978, kdy byl zahájen provoz na trati A pražského metra a provozní zaměstnanci tak těmto vozům začali přezdívat, skutečně díky černému čelu, které původní vozy neměly,“ sdělil dále s tím, že zato přezdívka se od 70. let vžila a nikdy nebyla spojována s označováním jakýchkoliv skupin osob.

„Z tohoto pohledu nepovažujeme skutečně tento vizuál za problematický. Je s politováním, že autorka článku hledá a vytváří negativní postoj v situaci a oblasti, kde skutečně nic takového není,“ dodal na závěr pro server Lidovky.cz.

Anketa

Je výraz „černá huba“ na plakátu dopravního podniku urážlivý?

Ano. 337
Ne. 9791

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...