Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Češi kupují štěnice za statisíce

Česko

Odposlechů se ročně prodá několik tisíc. Slídilům trest prakticky nehrozí, policie je na to krátká

Odposlouchávacích zařízení se v Česku ročně prodá několik tisíc. Kupují je jak žárliví manželé, tak i lobbisté a podnikatelé. Jen málokdy je ale stihne trest.

PRAHA I když vrcholní představitelé jedné pražské stavební firmy vyjednávali o důležitých kontraktech v uzavřené místnosti, konkurenční společnost věděla téměř o všech krocích, které chystali.

V kanceláří totiž měli štěnici. Zařízení velké asi jako kancelářská sponka bylo ukryto v rámu obrazu. Právě s odposlouchávacími zařízeními se roztrhl pytel. Mají o ně zájem majitelé firem, kteří chtějí mít dohled nad svými podřízenými nebo je zajímá, co chystá konkurence. Pořizují si je ale i žárliví manželé, kteří zkoumají, co dělá jejich žena ve svém volnu.

Ročně se jich v Česku prodají tisíce. „Odhaduji, že každý rok si lidé koupí okolo pěti tisíc štěnic,“ míní bezpečnostní specialista Michal Ratajský. Na internetu je lze pořídit za několik desítek korun.

Do klíčů nebo do zdi Štěnice se dá ukrýt prakticky kamkoliv. Od květináče až po varnou konvici. Specialista na ochranu proti odposlechům Jonáš Butta se setkal i s případem, že odposlouchávací zařízení bylo kompletně skryto ve stěně rodinné vily. „Odposlech tam někdo musel dát už při stavbě domu. Na zdi byla pouze půlmilimetrová černá dírka, která šla lehce přehlédnout. Zařízení stálo určitě statisíce,“ uvedl.

Že jsou někteří lidé opravdu vynalézaví, svědčí i tyto případy. Soukromí detektivové například našli štěnici v kalkulačce se solárním napájením. „Pokaždé, když svítilo sluníčko, tak začala vysílat,“ řekl bezpečnostní expert Jiří Schmidt. Odposlouchávací zařízení někdo umístil i do bambusové tyče, která podepírala květinu.

Štěnice se dá koupit na internetu už od devadesáti korun. „Koupíte si součástky, na Googlu si najdete schémata a každý radioamatér ji sestaví,“ vysvětluje Butta.

Nejdražší odposlechy stojí až několik set tisíc korun. Takové využívají především vlivní podnikatelé a lobbisté, kteří si na instalaci dokonce najmou specializovanou bezpečnostní agenturu.

„Jde vysloveně o odposlechy na zakázku, aby nebyl dohledatelný výrobce, a už vůbec ne ten, kdo je zadal. Neplatíte jen za součástky, ale i za přenos,“ upřesnil Ratajský. Právě taková profesionální štěnice se našla ve stole šéfa tenisového svazu Iva Kaderky. Vlivný sportovní funkcionář jich měl v kanceláři hned několik.

Případ nyní řeší policie. Důstojníci ale mimo záznam přiznávají, že dohledat, kdo Kaderku odposlouchával, je – stejně jako v ostatních případech – téměř nemožné. „Mohl to tam dát kdokoliv, je těžké najít nějakou stopu,“ řekl jeden z detektivů, který se problematikou zabývá.

Navzdory oblibě „špiclování“ může podle zákona odposlouchávat jen policie.

„Odposlouchávat nesmí nikdo jiný než stát, jde jen o to, stíhat takové případy,“ míní poslanec Marek Benda (ODS). Nicméně v praxi se tak běžně děje. Slídilovi ovšem reálně nehrozí skoro žádný trest. V Česku totiž neexistuje paragraf, který by přímo odposlechy zakazoval. „Žádný taký trestný čin není, ale dalo by se to kvalifikovat jako porušování domovní svobody, protože někdo bez dovolení vnikl do bytu,“ uvedl advokát Josef Lžičař.

„Odposlech je hrubý zásah do soukromí. Ústava zaručuje právo na soukromí, pokud někdo odposlouchává, zasahuje do ústavních principů,“ doplnil advokát Tomáš Sokol.

Česko dosud nemá zákon, který by jakkoliv vymezil kompetence soukromých detektivů. V praxi to znamená, že mohou dělat všechno, co jim zákon výslovně nezakazuje. Politici po volbách sice slíbili, že jej sepíší co nejdřív, ale zatím zůstalo jen u toho.

Poznámku k tématu čtěte na straně 12

***

Odposlech tam někdo musel dát už při stavbě domu

Špiclování se v Česku přesunuje z policejních kruhů do běžného podnikatelského prostředí. Použití odposlechů například v případě bezpečnostních agentur či soukromníků nepodléhá žádnému speciálnímu povolení.

9610 odposlechů (2004)

4571 odposlechů (2010)

Počet policejních odposlechů postupně klesá Ještě v roce 2004 jich bylo 9610, loni policisté legálně nasadili 4571 odposlechů.

Firmy, které se v Česku specializují na vyhledávání odposlechů v kancelářích, provedou ročně v průměru stovky kontrol Jedna prohlídka se podle velikosti místnosti pohybuje od desetitisíců až ke statisícům korun.

Obchod s běžně dostupnými odposlouchávacími zařízeními jen kvete Jen loni se u nás prodalo na 5000 kusů odposlechů. Nejlevnější štěnici lze koupit přes internet za devadesát korun, cena kvalitního odposlouchávacího zařízení se šplhá do řádů statisíců.

Laserové odposlechy umožňující odposlech zvenku stojí stejně jako nejluxusnější vozy.

Diktafon s dlouhou dobou záznamu a výdrží baterie až 60 hodin

Bezdrátový miniaturní mikrofon (štěnice) s VHF vysílačem na 9V baterii

Mikrodiktafon skrytý v originálním klíčku od vozidla Škoda

Autor: