Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi našli zub mamutího mláděte

Česko

Mléčná stolička vyhynulého živočicha se ukrývala v jeskyni Balcarka v Moravském krasu

V srpnu zahájili archeologové záchranný výzkum a zatím odkryli asi polovinu chodby, tedy několik čtverečných metrů. Práce v jeskyni Balcarka v Moravském krasu přibližuje archeolog docent Karel Valoch z Moravského zemského muzea Brno.

Místo bylo již asi před sto lety zkoumáno Janem Kniesem. Ten se tady dostal k velmi pěkným nálezům z údobí lovců sobů z konce poslední doby ledové. My vlastně už jen paběrkujeme. Trochu jsme ovšem doufali, že na nějaké zajímavosti ještě narazíme.

Studujeme vrstvy, které jsou starší než ty zkoumané Kniesem. Jejich stáří neznáme přesně, odhadujeme ho na 40 tisíc let. Objevili jsme v nich zatím pouze zvířecí kosti.

Narazili jsme například na mléčnou stoličku mamutího mláděte. Je velká asi jako nehet u palce. Má dva dlouhé, prohnuté kořeny a zkusná plocha je velká přibližně jako palec. Takový nález je v jeskyních poměrně vzácný. Mamuti se tam moc nevyskytovali.

Mamutí mládě se patrně stalo obětí nějakých šelem, které ho do jeskyně zatáhly.

Mohlo jít třeba o medvědy, protože jsme v Balcarce objevili také spoustu medvědích zubů patřících jak mláďatům, tak i dospělým.

Cesta až na skalní dno

Nálezy značného počtu zoubků čerstvě narozených medvědích mláďat svědčí o tom, že tyto šelmy v jeskyni zřejmě přebývaly a přezimovaly. V zimě se jim tu rodila mláďata, mnohá z nich nepřežila, ale zachovaly se tu jejich zbytky.

To je poměrně překvapivé, protože v otevřené jeskyni, jako je Balcarka, jsme podobné nálezy vůbec neočekávali. Medvědi žijí a žili spíše v hlubších, například ve sloupových jeskyních. Výpustek nebo Kateřinská jeskyně představují typické útočiště těchto šelem. V Balcarce s délkou pouze nějakých dvacet metrů se podmínky pro přezimování nezdají být příliš ideální.

Archeologové pokračují v odstraňování betonu a prokopou zbývající část jeskyně. V prozkoumané oblasti se už dostávají na skalní dno, které je velmi nerovné. Jsou na něm výstupky a výčnělky skály. Mezi tím archeologové vyhrabávají zbytky hlín. Takže tam už nemají naději najít další hlouběji uložené, a to znamená ještě starší, nálezy.

***

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo. Text zkrátila, titulek a mezititulek doplnila redakce Lidových novin.

Autor: