Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi odřekli návštěvu bavorského premiéra Markuse Södera. Do Prahy zavítá až příští rok

Bavorský premiér a předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bavorský premiér a předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder (vlevo). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha/Berlín Česká strana odřekla návštěvu bavorského premiéra Markuse Södera v Praze plánovanou na 18. prosince. Söder, který do české metropole ve funkci ještě nezavítal, se během ní měl setkat s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Německé velvyslanectví v ČR hovoří o termínových důvodech, úřad české vlády ČTK potvrdil, že důvodem jsou jiné pracovní závazky premiéra Babiše.

Setkání obou politiků v Praze by se podle ambasády mohlo uskutečnit začátkem příštího roku.

„Bylo to odřeknuté zdejší stranou z termínových důvodů,“ potvrdil v úterý ČTK šéf tiskového odboru německého velvyslanectví Holger Ruthe. Zrušení z české strany přišlo jen nedlouho před chystanou návštěvou. Podobné cesty se přitom připravují měsíce dopředu. „Dá se teď spekulovat o tom, co je ještě 18. prosince vnitropoliticky na programu,“ podotkl Ruthe.

„Návštěva byla odložena vzhledem k jiným pracovním závazkům předsedy vlády. Nový termín hledáme,“ informoval ČTK mluvčí vlády Vladimír Vořechovský. Setkání je podle něj posunuto na příští rok.

V původně plánovaný termín setkání bude zasedat Sněmovna, což ale běžně důvodem pro rušení takových návštěv nebývá. „Zatím není žádný nový termín, nemyslím ale, že by to moc dlouho trvalo,“ řekl v úterý také Ruthe, který je přesvědčen o tom, že by se návštěva mohla uskutečnit začátkem příštího roku. Žádná konkrétní domluva ale ještě není.

Návštěva dvaapadesátiletého německého politika, o němž se mluví i jako o možném kandidátovi na kancléře za konzervativní unii CDU/CSU, byla vnímána jako další potvrzení zlepšujících se vztahů mezi Prahou a Mnichovem, které zejména pro Česko patří ke klíčovým.

Po desetiletí přitom obě sousední země rozděloval názor na poválečné dějiny a odsun sudetských Němců z Československa, z nichž se velká část usadila právě v Bavorsku. K postupnému zlepšení vztahů přispěly smířlivé kroky obou stran. Zatímco sudetští Němci se vzdali majetkových nároků, česká strana opakovaně vyjádřila lítost za příkoří způsobená Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Na politické úrovni hrála zásadní roli návštěva Prahy Söderovým předchůdcem Horstem Seehoferem, který v roce 2010 českou metropoli navštívil jako první bavorský premiér po několika desetiletích. „Po čtyřiceti letech jsme ukončili napětí mezi Bavorskem a Českem. Za těch čtyřicet let nebyl žádný český premiér v Bavorsku ani bavorský v Praze,“ vzpomínal loni Seehofer, který právě zlepšení vzájemných vztahů považuje za jeden ze svých největších politických úspěchů.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.