Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Babiš a Söder se shodli ohledně migrace, Česko a Bavorsko zastávají stejné pozice

Babiš a Soeder využili příležitosti i k politickým rozhovorům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babiš a Soeder využili příležitosti i k politickým rozhovorům. | foto: ČTK

BERLÍN Na nutnosti účinně chránit vnější hranice Evropské unie, důsledně potírat kriminalitu převaděčů a výrazně zlepšit životní podmínky v zemích původu migrantů se ve středu v Bayreuthu shodli český premiér Andrej Babiš a šéf bavorské vlády Markus Söder.

Na okraj ve středu zahájených hudebních slavností Richarda Wagnera jednali také o vzájemné policejní spolupráci, dopravní infrastruktuře nebo vědě a výzkumu.

„Oceňujeme pozitivní vývoj, kterým česko-bavorské vztahy v posledních letech prošly. Naše spolupráce je na vysoké úrovni a chceme i do budoucna udělat vše pro to, aby tento trend pokračoval,“ uvedli oba šéfové vlád ve společném prohlášení po jednání. 

Zleva: premiér Andrej Babiš, jeho žena Monika, Karin, žena bavorského šéfa...
Německá kancléřka Angela Merkelová se svým manželem Joachimem Sauerem (druhý...

Konkrétně by se podle nich vzájemné vztahy měly prohloubit v oblasti výzkumu, vědy a inovací, kde chtějí výrazně zvýšit prostředky na jeden ze společných programů, a v oblasti vesmírné spolupráce, kde vznikne nová odborná pracovní skupina. 

Oba premiéři ve středu také ocenili dobrou policejní spolupráci. O nově zřízené bavorské pohraniční policii, která na české straně vzbudila rozpaky, se ale tisková zpráva nezmiňuje. 

Zato se věnuje migraci, což je oblast, v níž si Česko a Bavorsko dlouhodobě dobře rozumí. Oba premiéři „zdůraznili společné pozice týkající se potřeby účinné ochrany vnějších hranic EU, důsledného potírání převaděčské kriminality a nutnosti citelně a udržitelně zlepšit životní perspektivy pro lidi ve zdrojových a tranzitních zemích“.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...