Právě odložení plánovaných výkonů praktici podle dat resortu pokládají za jeden z hlavních důvodů zhoršení zdravotního stavu Čechů během pandemie. V závěsu se umístil pokles zájmu o preventivní prohlídky, což podle odborníků často vede k přehlédnutí zdravotních komplikací, které by přitom mohly být zachyceny včas, pokud by člověk svůj stav konzultoval s odborníky ihned.
Během pandemie se na prevenci dostavila pouze necelá polovina pacientů. Téměř devadesát procent praktiků potvrdilo, že za dobu pandemie ve svých ordinacích zaznamenali pokles návštěvnosti, přičemž u čtvrtiny z nich se jednalo o výrazný, až poloviční propad.
Prevence je základ
Prevence ve zdravotnictví ušetří. Je na čase přestat si plácat po ramenou |
,,Pravidelná prevence může včas odhalit problémy, které se mohou v dlouhodobém horizontu ukázat jako vážné. Proto je zásadní na pravidelnou návštěvu lékaře dbát,“ okomentoval zjištění Filip Vrubel, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem, která je hlavním partnerem projektu kampaně s názvem „Dřív než bude pozdě“, jež má ambici tento stav změnit a vrátit občany do ordinací.
„Vždy říkám, že nejlepší je ta nemoc, která vůbec nevznikne, anebo pokud již vznikne, tak ji podchytit na úplném počátku, aby bylo možno ji řešit a důsledky pak nebyly fatální,“ sdělil Vojtěch. Bohužel situace s covidem prevenci podle ministra zcela utlumila. Občané mají přitom hrazené celé spektrum preventivních prohlídek a screeningových programů.
Cukrovka, rakovina i srdeční onemocnění
S případy, kdy bylo vážné zhoršení zdravotní stavu způsobeno oddálením návštěvy lékaře, se podle analýzy ministerstva setkali v posledním roce dva ze tří praktických lékařů. Nejvíce zasaženi byli lidé s cukrovkou, srdečním a onkologickým onemocněním. Třetina lékařů dokonce pozorovala zhoršení také psychických problémů svých pacientů.
Rovnováha, selský rozum a zdraví přijde samo? Jak se lze střídmostí dopracovat k dlouhověkosti |
Obecně Češi prevenci značně podceňují. Více než čtvrtina jich nechodí na preventivní prohlídky pravidelně a každý desátý řeší pouze akutní problémy a preventivně neřeší vůbec nic. Méně se o své zdraví starají muži. Ti prohlídky zanedbávají až ve čtyřiceti procentech, ženy si vedou o téměř deset procent lépe. Alarmujícím zjištěním ale je, že prevenci nepovažuje za důležitou skoro polovina mladších lidí v produktivním věku od sedmadvaceti do čtyřiačtyřiceti let. Právě prevence přitom může zabránit vzniku závažnějších a dlouhodobých problémů.
Nynější situace okolo koronaviru by v lidech mohla opětovně prohloubit nezájem o pravidelné preventivní návštěvy. Momentálně se epidemie nejvíc šíří v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji a v Praze. V některých nemocnicích najíždějí na nová opatření, například zákaz návštěv.
Ve špitálech je dle nových dat 620 lidí, z toho stovka v těžkém stavu. Prudce roste i počet úmrtí. Za poslední týden zemřelo s covidem 51 lidí. „Pokud jsou lidé, kteří zpochybňují očkování, nechtějí se nechat očkovat, bude to znamenat, že se mohou skutečně nemocnice dostat do problémů a nebudou schopny se starat o všechny pacienty,“ uzavírá ministr.