Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi už nevidí dvě Německa

Česko

V Československu nedostupné zboží a k tomu nízké ceny. To jsou vzpomínky Čechů na NDR. Vyleštěná centra měst a vylidněná předměstí jsou realitou dneška. Dvacet let po sjednocení.

PRAHA Když se řekne NDR, vybaví se Jiřímu Tomkovi z Prahy boty. „Dali se tam koupit krásný značkový boty za pár marek. Něco podobného u nás nebylo,“ popisuje Tomek nákupní hit a oči mu svítí jako před lety. V NDR byl celkem sedmkrát. Třikrát pracovně, čtyřikrát s rodinou na dovolené. „Pracoval jsem ve výstavnictví a připravoval jsem výstavy snad ve všech větších německých městech. Byla to o trochu kultivovanější země než Československo. Čisto v ulicích, středy měst byly opravené a hlavně, bylo tam levno,“ vrací se ke svým oblíbeným nákupům. Ty se ostatně vybaví při vyřknutí zkratky NDR snad každému pamětníkovi. Z Německa se vozilo především nedostatkové zboží. Pomyslný žebříček vedou zmiňované boty, záclony či dětské oblečení.

Východní Německo bylo totiž společně s Maďarskem pro Čechy nejdostupnější komunistickou zemí. Pro cestu tam nepotřebovali žádné pozvání či devizový příslib. Stačilo mít pas a na hranicích vyplnit celní prohlášení. „Pamatuju si, jak se při cestě zpět schovávaly věci, aby nám je celníci neproclili. Běžně se dělalo to, že jsme si koupili nové boty a celý den v nich chodili, aby vypadaly jako onošené,“ vzpomíná Jaroslav Hora z Ústí nad Labem.

Východní Německo se naoko tvářilo jako Západ, ale Západem nebylo. Před Tomkem se ztrapnilo přímo ve své chloubě – na televizní věži na Alexander platzu. „Jeden večer jsme vylezli nahoru a zírali na neony Západního Berlína. Na západě bylo Las Vegas a na východě... pohřeb, tma. Tam jste si ten rozdíl uvědomili naplno,“ říká.

Další jasný důkaz o ne zrovna svobodné a prosperující zemi bylo chování samotných Němců. „Úplně všude byl vidět strach lidí z tajné policie. Báli se mluvit dokonce i doma. Když jsme se jich ptali na poměry, dávali si ruce před pusu. Prostě se báli, že je udá jejich soused,“ líčí Tomek náladu v NDR.

Zemi, kterou za komunismu křížem krážem procestoval, po své nedávném návratu téměř nepoznal. „Ten stát se strašně zvedl. Miliardové investice ze západu jsou tam vidět na každém kroku. Ukázkovým příkladem jsou Drážďany. To je naprosto západní město,“ říká.

Drážďany jsou ale ve východoněmecké realitě spíše výjimkou. Je to totiž jedno z mála měst, které nezažívá dramatický odliv obyvatel. Nedostatek pracovních příležitostí na východě a vyšší platy na západě země vyvolaly rozsáhlé stěhování populace západním směrem, východoněmecké země ztrácejí statisíce obyvatel. Nejhůře je na tom přímořské Meklenbursko – Přední Pomořansko. „V jeho hlavním městě Schwerinu je opuštěné téměř celé velké sídliště. Odešly desetitisíce lidí,“ říká česká studentka Pavla, která na východě Německa studovala. Odliv je podle ní patrný především na vesnicích a v menších městech. U polské hranice skupují levné opuštěné byty Poláci a znovuosidlují tuto část země.

Pro většinu Čechů ale přes všechny tyto rozdíly splynula obě Německa v jedno. Zejména nákupním turistům je jedno, zda koupí televizi levněji v Bavorsku, či Sasku. Německo je pro nás zkrátka spojenější než pro Němce samé.

Poznámku k tématu

čtěte na straně 10

***

„Běžně se dělalo to, že jsme si koupili nové boty a celý den v nich chodili, aby vypadaly jako onošené“

20 let po sjednocení si Češi stále ještě vybaví symboly NDR: trabant, Rujanu a nákupní zájezdy

ČEŠI A VÝCHODNÍ NĚMECKO Německá demokratická republika byla komunistický stát, který vznikl poválečným rozdělením Německa Hranice NDR kopírovaly území sovětské okupační zóny a východního sektoru Berlína Oficiálním datem založení NDR je 7. říjen 1949 Ve státě o rozloze 108 333 kilometrů čtverečních žilo 17 milionů lidí Komunistická část Německa existovala téměř přesně 41 let, zanikla 3. října 1990, kdy se stala součástí Spolkové republiky Německo Už rok předtím ale Praha zažila nájezd obyvatel východního Německa, kteří tu přes západoněmeckou ambasádu emigrovali do SRN Německou demokratickou republiku symbolizoval v očích Čechů kultovní automobil Trabant, který během let zaplavil téměř celý východní blok V rámci východního bloku se NDR řadila mezi vyspělejší státy, Češi tam jezdili především na nákupy atraktivnějšího a levnějšího zboží, například pro boty, dětské oblečení, hračky, záclony či optiku Trávili v NDR také dovolené - vyhledávaný cíl byl hlavně ostrov Rujana Dnes pro mnoho Čechů východní část Německa téměř splynula se západními zeměmi, zejména na severu Čech ale stále přetrvává nákupní turistika Do Drážďan a dalších bližších měst si Češi už nejezdí pro záclony, ale především pro levnější elektroniku či luxusní zboží Z berlínského Paláce republiky jsme byli zvyklí pravidelně sledovat estrádu Ein Kessel Buntes, televizní věž v pozadí byla dominantou východního Berlína

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!