Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi vlajku vyvěšují neradi, svátky si nejraději připomínají v televizi

Česko

  15:55
PRAHA - Státní vlajku si v době státního svátku vyvěsí na dům jen tři procenta lidí, více než čtyři pětiny však považují za správné, aby vlajky visely na úřadech a školách. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM/MARK.

Česká vlajka foto: Shutterstock

Dotázaní většinou uvedli, že vlajku nevyvěšují, protože ji nevlastní nebo protože je to vůbec nenapadlo. Více než tři čtvrtiny lidí mají za to, že státní svátky by se měly připomínat například speciální programovou nabídkou v televizi.

Mezi důvody, proč lidé na svých domech nevyvěšují vlajky, účastníci průzkumu uvedli, že to považují ze přežitek komunistického režimu. Tento názor zastává osm procent lidí. Vlajky na úřadech a školách naopak považuje za správné 84 procent dotázaných, častěji si to myslí lidé z měst, která mají více než 100 000 obyvatel.

Vlastenectví v byznysu

Podle průzkumu má smysl připomínat si státní svátky například uváděním válečných filmů a historických dokumentů v televizi, což podporuje 79 procent lidí.

Průzkumu, který se uskutečnil začátkem května v souvislosti s 65. výročím konce 2. světové války, se zúčastnilo 568 lidí ve věku 15 až 59 let.

Autoři: ,