Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi zaplatí za elektřinu o 12 % více, firmy o 17 %

Česko

PRAHA Zdražení elektřiny pro domácnosti o 12 procent, pro průmyslové podniky o víc než 17 procent. Tento verdikt ve čtvrtek vynesl Energetický regulační úřad (ERÚ), který vypočítal očekávaný dopad solárních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů na ceny elektřiny.

Jak přiznává předseda ERÚ Josef Fiřt, tak vysoký růst by byl pro řadu průmyslových podniků neúnosný, až likvidační. „Zvýšení ceny elektřiny o avizovanou částku znamená pro chemičky nutnost propustit až deset tisíc z celkových 110 tisíc zaměstnanců,“ potvrzuje prezident Svazu chemického průmyslu Pavel Švarc. Dodal, že část výrobních zařízení by musela uzavřít například neratovická Spolana nebo ústecká Spolchemie.

Vláda proto s velkou pravděpodobností přistoupí k tomu, že zhruba polovinu z příspěvku na obnovitelné zdroje uhradí z daňových či jiných výnosů. Z pohledu státní pokladny to bude menší zlo než propad daňových příjmů a růst nezaměstnanosti způsobený stěhováním energeticky náročné výroby do zahraničí.

Vládní komise, která hledá možnosti, z čeho zhruba polovinu nákladů na zelenou energii uhradit, chce nalézt konkrétní řešení do poloviny října. Jen tak bude možné tato opatření uvést v platnost nejpozději od Nového roku.

Jedním z návrhů je, aby část uvedených nákladů hradil stát z vybraných daní ze spotřeby elektřiny, plynu a uhlí. Od roku 2013 by stát mohl náklady na obnovitelné energie částečně financovat díky výnosům z prodeje emisních povolenek. Ty totiž podle nových pravidel Evropské unie již nebudou průmyslové podniky, elektrárny a teplárny dostávat zdarma, ale budou muset za příděl povolenek platit.

Příspěvek na úhradu vícenákladů spojených s výrobou elektrické energie z obnovitelných zdrojů podle propočtů ERÚ vzroste z letošních 166 korun na 527 korun za megawatthodinu. Ostatní složky ceny elektřiny by přitom růst neměly. „Samotná elektřina by dokonce mohla o jedno až dvě procenta zlevnit,“ dodává místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček.

Průměrná domácnost v příštím roce zaplatí za elektřinu o zhruba 1300 korun více než letos, celé zdražení bude způsobeno dotováním výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud však má domácnost vytápění a ohřev vody na elektřinu, zaplatí až o osm tisíc korun více.

Všichni odběratelé zaplatí v příštím roce za vícenáklady související s výrobou energie z obnovitelných zdrojů okolo 27 miliard korun. Hlavní podíl na tom budou mít solární elektrárny, konkrétně 18 miliard korun. Jenže vícenáklady rostou také následkem zvyšování výroby elektřiny z biomasy a bioplynu. Zákazníci navíc musí v příštím roce uhradit nedoplatek za zelenou energii, který vznikl loni.

***

VYŠŠÍ DPH BY ZDRAŽILA POTRAVINY A LÉKY

Premiér Nečas chce zvýšit DPH pro potraviny či léky až na 17 procent. Současně chce firmám snížit odvody na sociální pojištění o 3,5 procenta. Vyšší sazbu DPH navrhuje snížit o procento, tedy z 20 na 19 procent. Více čtěte na straně 15

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...