17. září 2009 14:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi získali nástroj, jak dopadnout podnikatele Pitra

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. (Snímek pochází ze září roku 2006) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. (Snímek pochází ze září roku 2006) | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Česká republika je zase o krůček blíže k dopadení uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Podepsala totiž takzvanou readmisní smlouvu se Švýcarskem, kde Pitr údajně žije. Smlouva tvoří právní rámec pro spolupráci ČR a Švýcarska při předávání a přebírání osob, které nelegálně pobývají na území těchto států.

Smlouvu dnes uzavřel ministr vnitra Martin Pecina se švýcarským velvyslancem Jeanem-Françoisem Kamerem. "Readmisní smlouva obsahuje úpravu obecné povahy, jako je například vznik závazku převzít osobu, základní podmínky pro podávání žádostí o převzetí nebo průvoz osob a ochranu osobních údajů," tvrdí mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Případné vydání Tomáše Pitra do České republiky by společně řešilo ministerstvo vnitra po konzultaci s ministerstvem spravedlnosti. Že se uzavřená smlouva pravděpodobně dotkne i uprchlého Pitra potvrdilo dnes ministerstvo spravedlnosti. "Readmisní smlouvy řeší vzájemné předávání osob, které se na území druhé smluvní strany zdržují neoprávněně nebo nelegálně. V těchto intencích by se tedy mohla dotknout i pana Pitra," řekla Lidovkám.cz mluvčí ministerstva Jitka Zinke.

Ministr vnitra Martin Pecina (vpravo) při podpisu readmisní smlouvy mezi ČR a Švýcarskem. Vpravo švýcarský velvyslanec Jean-François Kamer.

Před půl rokem vyšla najevo informace, že Pitr je ve Švýcarsku na falešné doklady, tudíž by se na něj zmíněná smlouva vztahovala. Návrh mezistátní smlouvy mezi Čechy a Švýcary připravila již letos v červnu vláda Jana Fischera.

Na Pitra je vydán mezinárodní zatykač kvůli daňovým deliktům z roku 1994. V červnu roku 2007 byl pravomocně odsouzen na 5 let a od té doby je nezvěstný. V listopadu loňského roku vyšlo najevo, že se Pitr zřejmě skrývá ve Švýcarsku, protože tamní pobočka Interpolu zaslala českým soudům otázky, týkající se Pitrova případu.
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.