Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
29. května 2009 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uprchlý Pitr byl údajně v Praze

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. | foto: Lidové noviny

PRAHA Podnikatel Tomáš Pitr, který je na útěku, si dělá z české justice dobrý den. Údajně byl na začátku tohoto týdne v Praze a navštívil se svým společníkem banku. Ten mu zde měl vybrat značnou sumu peněz.

Informoval o tom server Aktuálně.cz, podle kterého přijel do Česka kvůli obchodu a při té příležitosti se zastavil i v bance. Pitr byl spolu s dalšími muži odsouzen za daňové delikty k pětiletému trestu, do vězení však nenastoupil. Již více než rok a půl se před českou justicí skrývá zřejmě ve Švýcarsku.

Důvěryhodný zdroj serveru řekl, že kontroverzní podnikatel byl v bance se svým společníkem, který mu zde vybral značnou sumu peněz. Policie se k případu nechce vyjadřovat.

Aktuálně.cz také nedávno uvedlo, že Pitr v Česku stále obchoduje. Za posledních několik měsíců prý v ČR vznikly minimálně dvě firmy, které jsou na něj úzce napojeny. Podle odborníků mohou tyto firmy maskovat praní špinavých peněz. Společnosti prý podnikatel ovládá přes firmy ze Svatého Vincence a Grenadin v Karibiku.

Pitr, který je považován za jednoho z nejbohatších Čechů, byl odsouzen k pěti letům vězení. Obžaloba v procesu vinila jeho, podnikatele Jiřího Syrovátku, Miroslava Provoda, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Soudy uložily Provodovi a Syrovátkovi také pětileté vězení. Romanovský a Jungr dostali podmíněné tresty.

Kontroverzní podnikatel utekl do zahraničí v červnu 2007 v době, kdy měl nastoupit do pankrácké věznice. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač. Ústavní soud nedávno definitivně zamítl obnovení jeho procesu. Provod je ve vězení. Syrovátkovi kvůli nemoci soudní senát odpustil trest.

Pitr se podle některých informací skrývá ve Švýcarsku, údajně se pohybuje i v Rakousku. Také deník Právo počátkem roku napsal, že policie ví, že občas přijíždí do Česka, ale nemá příliš možností ho zadržet.
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.