26. dubna 2009 20:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uprchlý Pitr prý založil v Česku nové firmy

Tomáš Pitr při on-line rozhovoru v Lidovkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Pitr při on-line rozhovoru v Lidovkách. |

PRAHA Odsouzený podnikatel Tomáš Pitr, který uprchl do Švýcarska, údajně stále obchoduje v Česku. Za posledních několik měsíců v Česku vznikly minimálně dvě firmy, které jsou na něj úzce napojeny.

O pitrových aktivitách informoval server Aktuálně.cz. Podle odborníků mohou tyto firmy maskovat praní špinavých peněz. Podíly v ostatních Pitrových firmách se podle serveru převádějí mezi sebou. Policie tyto aktivity monitoruje, ale nechce se k nim vyjadřovat.

Obě firmy vznikly podle Aktuálně.cz na konci minulého roku, do obchodního rejstříku byly zapsány až letos v březnu. Zakládající listiny byly sepsány v notářské kanceláři v Jesenici u Prahy, tedy v obci, kde stojí Pitrův dům a kam podle spekulací některých médií stále jezdí. Společnosti Patio Stavby a Bobo Cars, v nichž figuruje jeden z Pitrových nejbližších spolupracovníků, bývalý elitní kriminalista Luděk Žákovec, mají Pitrovi podle kriminalistů pomoci s jeho obchody, uvedl server.

"Obecně je to dobrý způsob, jak se dají přes české firmy proprat špinavé peníze a pak je přelít zpět do daňového ráje," řekl Aktuálně.cz daňový expert, který si nepřál být jmenován.

Pitr údajně ovládá většinu svých společností v Česku přes firmy s adresami v Karibiku. V poslední době se ale podíly ve firmách převádějí mezi sebou.

I to podle expertů obecně může znamenat snahu o zamaskování obchodů.

Policie se nechce k případu vyjadřovat. "Aktivity pana Pitra samozřejmě monitorujeme, ale vyšetřování nebudeme komentovat," řekla mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Pitr byl spolu s dalšími muži odsouzen za daňové delikty, při nichž stát připravili asi o 51 milionů korun, ale do vězení nenastoupil. Uprchl do Švýcarska a tamější úřady rozhodly, že jeho trestné činy jsou již promlčené a že Pitra do Česka nevydají. Deník Právo počátkem roku napsal, že policie ví, že občas přijíždí do Česka, ale nemá prý příliš možností ho zadržet.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz