27. července 2017 10:26, aktualizováno  19:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko bude chtít záznam z pitvy Češky, kterou pobodali na pláži

Češka zraněná na pláži v egyptské Hurgadě zemřela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češka zraněná na pláži v egyptské Hurgadě zemřela. | foto: ČTK

Káhira Češka, kterou zranil předminulý týden útočník na pláži v Egyptě, v noci na čtvrtek zemřela, oznámil na Twitteru ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Egypt by podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka měl rovněž zvážit, zda neodškodní pozůstalé v Česku. Záležitost chce Zaorálek řešit i s egyptským protějškem. Česká republika bude požadovat také záznam z pitvy.

Češka, kterou zranil předminulý týden útočník na pláži v Egyptě, v noci na čtvrtek zemřela. Oznámila to ve společné tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví a zahraničí. Čeští diplomaté pak zahájí potřebné kroky k repatriaci těla. Tělo zesnulé by mohlo být převezeno z Egypta začátkem příštího týdne.

„Z Egypta přišla v noci smutná zpráva. Naše pacientka skonala,“ uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. V tiskové zprávě pak české úřady dodaly, že egyptští lékaři v noci na dnešek konstatovali, že žena zemřela.

27.července 2017 v 10:13, příspěvek archivován: 27.července 2017 v 10:43

Z Egypta prisla v noci smutna zprava. Nase pacientka skonala. Uprimnou soustrast vsem blizkym.

„Rodina, která byla neprodleně informována, vyjádřila přání už nesdělovat k celé tragické události veřejnosti žádné další podrobnosti,“ uvedla ministerstva. Repatriace těla zesnulé bude uhrazena z cestovního pojištění.

Soudní lékař ve čtvrtek v nemocnici v Káhiře rozhodl o provedení pitvy. Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla, že protokol, kde jsou popsány příčiny smrti, bude předán soudu. „V příštích dnech podáme oficiální nótu, abychom pitevní zprávu dostali,“ uvedla Lagronová.

Bezprostředně po útoku česká diplomacie s odkazem na egyptské úřady uvedla, že Češka utrpěla zranění na noze a zádech a její stav není vážný. V pondělí ráno se však stav pacientky prudce zhoršil. Z Česka byl proto vypraven vojenský speciál uzpůsobený pro přepravu zraněných a lékařský tým.

Zpátky do České republiky však speciálem přiletěli ve středu pouze příbuzní ženy. Lékaři konstatovali, že pacientka je ve stavu klinické smrti a není schopna převozu. Její tělo fungovalo jen díky napojení na přístroje a mozek prakticky nebyl zásobován krví.

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) v čtvrtečním vydání citoval bratra šestatřicetileté ženy, který uvedl, že útočník ji bodl do hrudníku a krku. Celkem utrpěla asi šest ran, z nichž nejvážnější bylo bodnutí do zad. Muž popsal, že léčba jeho sestry postupovala dobře a o víkendu se zdálo, že se brzy vrátí domů.

V pondělí se však u pacientky projevilo multiorgánové selhání. To podle odborníků není u vážně zraněných osob neobvyklé. Čeští lékaři na místě sledovali průběh vyšetření a potvrdili diagnózu egyptských specialistů.

Zaorálek: Egypt by měl pozůstalé odškodnit

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve středu oznámil, že česká diplomacie se na egyptskou stranu obrátila s nótou, v níž požaduje urychlené objasnění okolností útoku. „Trváme na tom, že potřebujeme vědět, co se na pláži skutečně stalo,“ uvedl ve čtvrtek Zaorálek.

27.července 2017 v 10:30, příspěvek archivován: 27.července 2017 v 10:43

Je mi moc líto,že naše občanka podlehla v EGT zraněním.Je strašné,když se člověk z dovolené nevrátí k rodině.Vyjadřuji soustrast pozůstalým.

Egypt by měl podle ministra sdělit, zda se jednalo o ojedinělý čin, nebo naopak koordinovanou a připravovanou záležitost. „Potřebujeme vědět, jestli to byl teroristický útok a jaké bylo jeho pozadí,“ uvedl. Informace jsou důležité i pro Egypt, konstatoval ministr. „Oni se na základě toho budou nějak chovat,“ dodal.

Egypt by podle něj měl rovněž zvážit, zda neodškodní pozůstalé v Česku. Záležitost odškodného se severoafrickou zemí již řeší diplomacie, ještě ve čtvrtek by mohl Zaorálek mluvit se svým egyptským protějškem. „Ta situace je výjimečná, proto jsme začali jednat s egyptskou stranou. Protože mi připadá podivné, abychom sdělili pozůstalé rodině, že se má v civilním sporu obracet na soud,“ řekl.

Čeští diplomaté dnes také začali podnikat kroky potřebné k zajištění přepravy zesnulé do ČR. „Převoz těla odhadujeme na začátek příštího týdne,“ upřesnila Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva zahraničí.

Podobné informace jako Česko požadují vzhledem ke svým obětem i Němci, s kterými Česko svůj postup koordinuje, řekl Zaorálek. „Německá strana se obrátila na Egypt s podobnou záležitostí také, je na Egyptu, jak rychle bude schopen odpovědět,“ uvedl.

Útok se odehrál 14. července na pláži v letovisku Hurgada. Mladý Egypťan tam zabil dvě Němky a několik dalších žen pobodal.

Útok podle českých a německých cestovních kanceláří neměl vliv na zájem turistů o zájezdy do Egypta. O změnu destinace požádaly podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří jen jednotky klientů. Vzhledem k vyprodanosti zájezdů do evropských zemí mají na výběr převážně mezi Tureckem a Tuniskem. V Egyptě je nyní více než 3000 českých turistů, týdně tam odletí z ČR zhruba sedm letadel. Asociace očekává, že letos zemi navštíví 260 000 až 280 000 Čechů. Německé cestovní kanceláře nezaznamenaly prakticky žádné rušení rezervací na pobyty do Egypta.

Ministerstva zahraničí obou zemí doporučují turistům směřujícím do této severoafrické země opatrnost. Německý úřad varuje před zvýšeným rizikem teroristických útoků a únosů. České ministerstvo radí turistům, aby při pobytu mimo hotelové resorty nevyužívali veřejné pláže.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz