13. dubna 2011 8:19, aktualizováno  15:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

České hory zasypal sníh, v noci bylo - 5

V horských oblastech Česka napadl ve středu sníh (Pec pod Sněžkou) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V horských oblastech Česka napadl ve středu sníh (Pec pod Sněžkou) | foto: HumINET

TRUTNOV Na české hory se opět vrátila zima. V Krkonoších v noci na dnešek napadlo několik centimetrů sněhu. Hřebeny hor, kde již zůstávala jen nesouvislá sněhová pokrývka, pokryla asi třícentimetrová vrstva. Odpoledne začalo hustě sněžit na Železnorudsku.

Teplota na hřebenech během noci klesala k minus pěti stupňům Celsia.

Husté sněžení překvapilo dnes po 13:00 občany Železnorudska, nejvýše položené horské oblasti v Plzeňském kraji. Trvá už 1,5 hodiny, na stromech a vozidlech se drží čtyři až pět centimetrů sněhu,

Trutnovští silničáři vyslali do hor sypač s pluhem. "Sypač jsme k preventivnímu posolení poslali zejména na silnici do Horní malé Úpy. Někde mohlo napadnout až pět centimetrů," uvedl pracovník trutnovských silničářů. Sněžení na horách v dubnu podle něj není ničím výjimečné.

Silničáři vyrazili i na hřeben Krušných hor. Napadaný sníh pokryl především vedlejší silnice na Chomutovsku, kde kvůli němu v jednom místě havarovala tři auta.

V dalších dnech bude převážně pršet a sněžit. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Ve východních Krkonoších se dá lyžovat již jen ve Špindlerově Mlýně na spodní části černé sjezdovky. Tamní vlekaři zatím předpokládají, že dvousedačková lanovka tam bude v provozu do neděle 17. dubna.

Sníh i v Jeseníkách
Se sypači vyjeli do terénu cestáři na Šumpersku i Jesenicku. Sníh se podle nich držel hlavně na Červenohorském sedle. "Vyjížděli jsme na Červenohorské sedlo i na Videlský kříž. Teplota šla dolů a sníh se držel na vozovce. Začalo sněžit po 05:00," řekl dispečer jesenické správy silnic. Podotkl, že sníh padal jen ve vyšších polohách Jesenicka. "Bylo to nad 900 metrů nad mořem," dodal dispečer.

Sypače mají ještě stále v terénu i silničáři na Šumpersku. "Sypeme jen sedlo, byl tam poprašek tak do jednoho centimetru," uvedl tamní dispečer.

Podotkl, že na návrat zimy v tomto období jsou v tomto regionu zvyklí. V ostatních částech Olomouckého kraje se sice teploty drží nízko nad nulou, cestáři však zasahovat nemuseli.

ČTK, Lidovky.cz