Červencové státní svátky umožňují vzít si pouze den dovolené, ale získat hned pět dní volna. S tím počítaly i tisíce vodáků, kteří si lodě zamluvily už dlouho dopředu. Většina půjčoven proto nyní hlasí zcela vyprodáno, případně nabízejí poslední volné kousky.
Sjíždění řeky je přitom stále populárnější a na vodu se vydává více lidí. Většina z nich uznává, že jim k rozproudění zábavy pomáhá také alkohol. Jen někteří z nich si ale uvědomují, že řízení plavidla po požití návykových látek je trestným činem, za který hrozí - i statisícové - pokuty.
České kempy chtějí další dobrou sezonu, investují do oprav a novinek |
„Platí nulová tolerance na alkohol, jak u plavidel s vlastním strojním pohonem, tak u plavidel bez vlastního strojního pohodu,“ uvedla Ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová. Kontrolováni mohou být všichni členové posádky, případná pokuta by nicméně nejvíce ohrozila takzvané zadáky, tedy vůdce plavila, kteří loď kormidlují.
Samotné zjišťování hladiny alkoholu v těle přitom probíhá podobně jako na silnicích. „Nejprve provádíme orientační dechové zkoušky a pokud je třeba, tak je možné vyšetření na obsah alkoholu v krvi v nějakém zdravotnickém zařízení,“ doplňuje Němcová. Ta navíc upozorňuje, že v následujících dnech budou konroly probíhat po celé republice. „Máme rozepsané služby v největší možné kapacitě,“ uvedla.
„Do jedné promile alkoholu v krvi to policie neřeší blokovým řízením, tedy pokutou. Pokud toto zjistíme, tak to oznamujeme na správní orgán, což je v tomto případě Státní plavební správa. Nad jedno promile už se ale jedná o trestný čin, konkrétně o řízení pod vlivem návykové látky. Pak už vůdci plavidla policie sděluje obvinění z trestného činu,“ dovysvětluje Martin Hrinko z Ředitelství služby pořádkové policie.
Nejde jen o peníze
Sezónním vodákům přitom často nedochází, že nejde jen o případnou pokutu nebo následné trestné stíhání. Popíjení alkoholu spojené se sjížděním řeky totiž může být velmi nebezpečné. Na to se snaží upozornit třeba projekt Voda nebo alkohol, do kterého se zapojily všechny české vodácké svazy.
„Nejčastější příčinou utonutí vodáků je splouvání nebezpečných jezů pod vlivem návykových látek. Díky alkoholu dochází k podcenění situace při rozhodování o splutí, a tak jsou sjížděny obvykle i jezy s několika varovnými cedulemi,“ upozorňuje iniciativa.
„Jeden z mnoha příkladů, který se stal v roce 2016: Na Vltavě u obce Jamné se dva kanoisté rozhoupali, až převrhli kánoi. Jeden z nich zmizel pod hladinou, druhý člen posádky ho vylovil a dopravil na břeh, kde byl oživován. Než však byl dopraven na břeh, plul jim na pomoc druhý kanoista, který rovněž z kánoe vypadl, ale doplaval ke břehu sám. Policie u oživovaného naměřila 1,67 promile a u převrženého „zachránce“ dokonce 2,81 promile plus omamnou látku,“ připomínají organizátoři.