11. května 2009 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

České šéfování EU? Chaos a trapnosti

český premiér Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy český premiér Jan Fischer | foto: Jindřich MinaříkLidové noviny

VÍDEŇ České předsednictví EU je prý chaos, nehody a trapnosti. Alespoň tak dosavadní řízení sedmadvacítky, v jejímž čele ČR stojí od ledna, hodnotí rakouský deník Kurier. Podle něj se od nové české vlády pod vedením statistika Jana Fischera nedá už nic očekávat.

Fischerův kabinet vystřídal vládu Mirka Topolánka (ODS), která v březnu padla. Prezident Václav Klaus nové ministry jmenoval 8. května. "Chaos, nehody a trapnosti - to je dosavadní bilance českého předsednictví EU," píše Kurier. Uvádí, že záležitosti unie nyní v Praze vede statistik. Od jeho nové vlády už ale není co očekávat, v říjnu budou totiž předčasné
volby, dodává list.

Jako české neúspěchy deník zmiňuje řešení konfliktu v Gaze a plynové krize na počátku roku a Topolánkovu řeč v europarlamentu, v níž přirovnal americká protikrizová opatření k "cestě do pekel". Postaral se tak o mezinárodní rozruch.

Uvozovky dolníUvozovky horníChaos, nehody a trapnosti - to je dosavadní bilance českého předsednictví EU


Podle Kurieru Topolánek na dotaz, co by v předsednictví dělal jinak, jmenoval jednání o Gaze. Konflikt na Blízký východ tehdy odjely řešit dvě delegace - evropská pod vedením tehdejšího českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a francouzská v čele s prezidentem Nicolasem Sarkozym. 

Topolánek podle listu tvrdí, že Francouzi dominovali. Dodává, že v paměti zůstávají i slova, která v době plynové krize prý pronesl bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS). Označil ji za "normální obchodní hádku" mezi Ukrajinou a Ruskem.

Politickým vrcholem českého předsednictví se podle Kurieru stal summit EU a USA s návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze. Jako druhý bod list jmenuje schválení lisabonské smlouvy v českém Senátu, které se odehrálo minulý týden.

Česko povede sedmadvacítku do konce června. Předsednictví na dalšího půl roku pak předá Švédsku. Cílem Fischerovy vlády je vedení sedmadvacítky úspěšně dokončit a připravit v ČR protikrizová opatření i rozpočet na příští rok. Trojkoaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) padl poté, co mu levice spolu se čtyřmi vládními poslanci v březnu vyjádřila nedůvěru.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz