Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

České předsednictví prý mohlo být horší

Evropský parlament | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament | foto: Reprofoto

ŠTRASBURK Europoslanci během druhého dne posledního plenárního zasedání Evropského parlamentu v tomto volebním období už začali hodnotit české předsednictví unie, jež končí oficiálně koncem června. Z úst zákonodárců zazněla chvála i kritika a všeobecně výzva k rychlé ratifikaci nové reformní smlouvy EU.

Právě to podle některých poslanců podmiňuje budoucí hodnocení českého předsednictví EU, které tento týden na půdě EP naposledy zastupuje dosluhující vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

O takzvané lisabonské smlouvě má český Senát hlasovat ve středu. Podle dosavadních informací smlouvu schválí podobným poměrem hlasů jako v únoru v české Poslanecké sněmovně.

Například předseda nejsilnější parlamentní frakce EPP-ED Joseph Daul uvedl, že české předsednictví pod vedením dosluhujícího premiéra Mirka Topolánka a vicepremiéra Vondry bylo úspěšné. Zároveň dodal, že doufá, že Češi s novou vládou v čele s designovaným premiérem Janem Fischerem dovedou předsednictví do úspěšného konce.

"Protože je v sázce důvěryhodnost Česka," poznamenal Daul. Podle britského europoslance Grahama Watsona, šéfa Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), mohlo být české předsednictví, jež skončí až s posledním červnem, ještě horší. "Vaše předsednictví nebylo špatné," uvedl Watson. Podle něj se Čechům podařilo dojednat dohodu mezi unijními institucemi v mnoha bodech agendy předsednictví.

Watson však zároveň dodal, že předsednictví "převálcovaly" události jako pád vlády, prezentace euroskeptického prezidenta a známého odpůrce lisabonské smlouvy Václava Klause a také aféra kolem kontroverzní plastiky Entropa v bruselské budově Rady EU.

Velkým tématem rozpravy mezi Vondrou a europoslanci byla ratifikace lisabonské smlouvy a její další osud v EU. "Všichni zřejmě víte, že zítra bude český Senát hlasovat o lisabonské smlouvě. Věřím, že výsledek vyšle pozitivní signál ostatním členským státům a ztiší některé nepodložené obavy," řekl ve svém úvodním projevu k europoslancům Vondra. Mnozí z poslanců, kteří si vzali slovo, pak Lisabon skutečně neopomněli zmínit.

"Doufáme, že nás konečně vyvedete z této složité situace s lisabonskou smlouvou," apelovala na české předsednictví předsedkyně Zelených Monica Frassoniová. Podle socialistické poslankyně Genowefy Grabowské závisí na tom, jestli český Senát ratifikuje Lisabon, i budoucí hodnocení Čechů coby předsedů unie.

Víru v to, že čeští senátoři ve středu posunout proces ratifikace nové reformní smlouvy EU vpřed, vyjádřil i šéf výboru pro ústavní záležitosti a známý kritik prezidenta Klause Jo Leinen.

Česko je poslední zemí unie, která dosud nedokončila v parlamentu ratifikační proces. Obhájci smlouvy varují, že neschválením tohoto dokumentu by se Česko vyřadilo z hlavního proudu směřování EU. Odpůrci smlouvy zase varují, že nová pravidla sníží váhu Česka a dalších menších zemí při rozhodování EU.


        Fischer poprvé jako šéf předsednictví EU

Designovaný český premiér Jan Fischer přijede příští úterý do Bruselu na jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu to řekl Alexandr Vondra. Potvrdil to i Fischerův mluvčí Roman Prorok. Novou Fischerovu vládu by měl prezident Václav Klaus jmenovat v pátek.

"Ano, ta cesta se plánuje," řekl Prorok. Zatím ale nechtěl upřesnit body jednání Barrosa a Fischera s tím, že vše je ve stadiu příprav.

"Já odcházím, ale (české) předsednictví pokračuje," řekl Vondra europoslancům s tím, že kontinuita českého předsednictví až do konce června je zajištěna. Podle něj proto již příští úterý, jen čtyři dny po svém jmenování premiérem, bude Fischer jednat s Barrosem v Bruselu.


,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...