Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

České předsednictví prý mohlo být horší

Evropský parlament | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament | foto: Reprofoto

ŠTRASBURK Europoslanci během druhého dne posledního plenárního zasedání Evropského parlamentu v tomto volebním období už začali hodnotit české předsednictví unie, jež končí oficiálně koncem června. Z úst zákonodárců zazněla chvála i kritika a všeobecně výzva k rychlé ratifikaci nové reformní smlouvy EU.

Právě to podle některých poslanců podmiňuje budoucí hodnocení českého předsednictví EU, které tento týden na půdě EP naposledy zastupuje dosluhující vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

O takzvané lisabonské smlouvě má český Senát hlasovat ve středu. Podle dosavadních informací smlouvu schválí podobným poměrem hlasů jako v únoru v české Poslanecké sněmovně.

Například předseda nejsilnější parlamentní frakce EPP-ED Joseph Daul uvedl, že české předsednictví pod vedením dosluhujícího premiéra Mirka Topolánka a vicepremiéra Vondry bylo úspěšné. Zároveň dodal, že doufá, že Češi s novou vládou v čele s designovaným premiérem Janem Fischerem dovedou předsednictví do úspěšného konce.

"Protože je v sázce důvěryhodnost Česka," poznamenal Daul. Podle britského europoslance Grahama Watsona, šéfa Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), mohlo být české předsednictví, jež skončí až s posledním červnem, ještě horší. "Vaše předsednictví nebylo špatné," uvedl Watson. Podle něj se Čechům podařilo dojednat dohodu mezi unijními institucemi v mnoha bodech agendy předsednictví.

Watson však zároveň dodal, že předsednictví "převálcovaly" události jako pád vlády, prezentace euroskeptického prezidenta a známého odpůrce lisabonské smlouvy Václava Klause a také aféra kolem kontroverzní plastiky Entropa v bruselské budově Rady EU.

Velkým tématem rozpravy mezi Vondrou a europoslanci byla ratifikace lisabonské smlouvy a její další osud v EU. "Všichni zřejmě víte, že zítra bude český Senát hlasovat o lisabonské smlouvě. Věřím, že výsledek vyšle pozitivní signál ostatním členským státům a ztiší některé nepodložené obavy," řekl ve svém úvodním projevu k europoslancům Vondra. Mnozí z poslanců, kteří si vzali slovo, pak Lisabon skutečně neopomněli zmínit.

"Doufáme, že nás konečně vyvedete z této složité situace s lisabonskou smlouvou," apelovala na české předsednictví předsedkyně Zelených Monica Frassoniová. Podle socialistické poslankyně Genowefy Grabowské závisí na tom, jestli český Senát ratifikuje Lisabon, i budoucí hodnocení Čechů coby předsedů unie.

Víru v to, že čeští senátoři ve středu posunout proces ratifikace nové reformní smlouvy EU vpřed, vyjádřil i šéf výboru pro ústavní záležitosti a známý kritik prezidenta Klause Jo Leinen.

Česko je poslední zemí unie, která dosud nedokončila v parlamentu ratifikační proces. Obhájci smlouvy varují, že neschválením tohoto dokumentu by se Česko vyřadilo z hlavního proudu směřování EU. Odpůrci smlouvy zase varují, že nová pravidla sníží váhu Česka a dalších menších zemí při rozhodování EU.


        Fischer poprvé jako šéf předsednictví EU

Designovaný český premiér Jan Fischer přijede příští úterý do Bruselu na jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu to řekl Alexandr Vondra. Potvrdil to i Fischerův mluvčí Roman Prorok. Novou Fischerovu vládu by měl prezident Václav Klaus jmenovat v pátek.

"Ano, ta cesta se plánuje," řekl Prorok. Zatím ale nechtěl upřesnit body jednání Barrosa a Fischera s tím, že vše je ve stadiu příprav.

"Já odcházím, ale (české) předsednictví pokračuje," řekl Vondra europoslancům s tím, že kontinuita českého předsednictví až do konce června je zajištěna. Podle něj proto již příští úterý, jen čtyři dny po svém jmenování premiérem, bude Fischer jednat s Barrosem v Bruselu.


,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?