12. června 2018 7:31, aktualizováno  8:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Českem se přehnaly bouřky, na Domažlicku padaly až pěticentimetrové kroupy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: MAFRA

PRAHA Českou republikou se v noci přehnaly bouřky, postupovaly od jihozápadu k severovýchodu. Nyní se místy vyskytují ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Popadané stromy komplikují provoz na železnici, hasiči pomáhali i s čerpáním vody ze zatopených prostor. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), hasičů a webu Českých drah (ČD).

„Bouřkové pásmo postupuje od západu přes Olomoucký kraj dále k severovýchodu. V bouřkách se ojediněle vyskytují nárazy větru kolem 25 m/s, kroupy a přívalové srážky,“ uvedli meteorologové. Během ranních hodin bouřky i déšť zeslábne, ale večer se bouřky vrátí. Objevit by se měly hlavně na jihu Česka, kde je mohou doprovodit i přívalové srážky.

Hasiči v postižených oblastech odčerpávali zejména vodu ze zaplavených míst, například v Praze zasahovali mezi 00:30 a 5:00 u 12 případů. „Jednalo se o zatopené prostory nebo popadané stromy,“ uvedli hasiči na twitteru.

Popadané stromy komplikují také dopravu na železnici, v Plzeňském kraji je to v úseku Klatovy - Běšiny, v Jihočeském kraji mezi stanicemi Rybník a Loučovice a ve Středočeském kraji mezi Zručí nad Sázavou a Zbraslavicemi. Nepříznivé počasí panuje i v sousedním Německu, provoz je tak přerušen i mezi stanicemi Furth im Wald a Domažlice. Vlaky zde nahradily autobusy.

Plzeňským krajem se v pondělí přehnala bouře s krupobitím

Částí Plzeňského kraje se v pondělí navečer přehnala bouře lokálně doprovázená silným krupobitím. Na Folmavě na Domažlicku padaly až pěticentimetrové kroupy, které poškodily střechy i auta. Hasiči měli v souvislosti s počasím téměř 60 výjezdů. Odstraňovali vyvrácené stromy, čerpali vodu, čistili naplavené bahno a pomáhali s provizorním zakrytím stržených střech. V kraji za noc spadlo až přes 40 milimetrů srážek. 

Podle amatérských pozorovatelů počasí, takzvaných lovců bouřek, odpoledne a noc přinesly dosud největší letošní bouřkovou situaci a tři mohutné supercelární bouřky, doprovázené krupobitím.

Supercela je to prostorově omezený komplex bouřek, jehož část rotuje kolem své vertikální osy a produkuje větší množství krup, které pak v menším omezeném prostoru spadnou. „Podobná situace byla i v Bavorsku, vytvořilo se to v závětří Alp a postupovalo přes Bavorsko k nám,“ řekl Sulan.

Meteorologové naměřili za celou noc na území kraje průměrné srážky od 20 do 40 milimetrů. Nejvíce pršelo na Přimdě na Tachovsku, kde spadlo 44 litrů vody na metr čtvereční, v Plzni to bylo za noc 20 litrů vody na metr čtvereční.

ČTK
  • 0Diskuse