Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
27. července 2019 15:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko chce s Čínou rozvíjet vztahy, ale na města to nemá vliv, říká ministr Petříček po čínské kritice Prahy

Tomáš Petříček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Petříček. | foto: MAFRA

Na nedávné schůzce ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) upozornil čínského velvyslance, že Česko má zájem rozvíjet kontakty obou zemí na úrovni regionů a měst, ale diplomacie do nich nezasahuje a nijak je nemůže ovlivnit. Ministerstvo zahraničí to uvedlo v reakci na vyjádření čínského velvyslance ohledně komunikace s pražským magistrátem.

Čínské velvyslanectví míní, že pražský magistrát poškozuje zájmy Číny týkající se Tchaj-wanu či Tibetu. Vyzvalo ho, aby to nedělal a „jednal ve prospěch společných zájmů obou národů“. Velvyslanectví to uvedlo ve vyjádření, jež rozeslalo médiím a umístilo na webu. Mluvčí Černínského paláce Robert Řehák k tomu napsal, že ministr Petříček „pana velvyslance upozornil, že máme zájem rozvíjet kontakty obou zemí na úrovni regionů a měst, ale tyto vztahy ministerstvo zahraničí v našem demokratickém systému nemůže ze své pozice nijak ovlivňovat“.

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) čínská ambasáda zbytečně směšuje vztahy mezi městy s vysokou politikou. Vztah mezi městy by podle něj měl být založen na oboustranně výhodné apolitické kulturní výměně.

‚Smyšlené informace‘

Čínské velvyslanectví v ČR dnes také označilo informace o „tzv. zpravodajské spolupráci“ ambasády s čínskými firmami působícími v Česku za smyšlené. Vyhrazuje si právo podniknout další kroky. Reaguje tak zřejmě na nedávnou informaci Českého rozhlasu - Radiožurnálu, podle níž zaměstnanci české pobočky telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž vedou obchodní jednání, a získané informace také probírají s lidmi z ambasády. Radiožurnálu to řekli bývalí zaměstnanci firmy. Tyto výroky diplomacie nebude komentovat.

„Prohlášení mluvčího čínského velvyslanectví ohledně zpráv českých médií nebylo určeno ani vládě ani ministerstvu, ale nezávislým médiím. Proto jej ponecháváme bez komentáře,“ uvedl k tomu Řehák.

Huawei tvrzení z reportáže prostřednictvím svého mluvčího Pavla Koška už dříve odmítl. „Společnost Huawei se nikdy nepodílela na jakýchkoliv aktivitách zpravodajské povahy, ať už ve prospěch čínského velvyslanectví nebo jiných organizací. Způsob, kterým společnost Huawei zpracovává osobní údaje v České republice, je v plném souladu se všemi platnými českými i evropskými normami. Odmítáme takováto nezodpovědná a bezdůvodná obvinění a zvažujeme podniknutí příslušných právních kroků na ochranu dobrého jména naší společnosti,“ uvedl mluvčí v dřívějším vyjádření.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.