Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko je 12. nejpřitažlivější zemí pro obchod

Česko

PRAHA Česká republika je pro expandující obchodníky přitažlivější než Švýcarsko. Vyplývá to z letošního průzkumu CB Richard Ellis, podle kterého vstup na tuzemský trh plánuje 22 procent dotázaných firem. Česko se tak zařadilo na dvanácté místo žebříčku.

První místo obsadilo Německo, kam se chystá expandovat 47 procent oslovených obchodníků. Průzkumu se zúčastnilo celkem 220 podniků.

„Některé značky byly doposud zastoupeny v ČR pouze prostřednictvím distributorů a nyní plánují přímý vstup na český trh,“ říká Tomáš Beránek z pražské pobočky CB Richard Ellis.

V průzkumu podle něj bylo zjištěno celkem 56 zemí, do kterých obchodníci plánují expandovat, přičemž země západní Evropy dominují první desítce. Výjimkou na prvních deseti místech jsou pouze Polsko, Rumunsko a Rusko.

Do Česka letos zamířil například německý obchodní řetězec van Graaf či švédský obchod s módou KappAhl. První tuzemský obchodní dům se značkovým nábytkem XXXLutz otevře příští rok na jaře v Praze-Stodůlkách stejnojmenný rakouský koncern. Do Česka se nyní chystá také francouzský Decathlon, který provozuje největší síť obchodů se sportovním zbožím v Evropě.

***

Žebříček zemí

1. Německo

2. Francie

3. Španělsko

4. Polsko

5. Itálie

8. Rumunsko

10. Rusko

12. Česká republika

13. Švýcarsko

14. Slovensko

Zdroj: CB Richard Ellis Group

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...