8. října 2019 12:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko je zemí pro budoucnost. Vracíme se zpět do první republiky, řekl Babiš

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA Češi by se měli naučit být podle vzoru jiných států pravými patrioty, řekl v úterý na konferenci 30 let růstu premiér Andrej Babiš (ANO). Česko je podle něj skutečně zemí pro budoucnost, jak se nyní snaží propagovat vláda, a vrací se nazpět do první republiky, kdy lidé měli vize.

Češi by měli být podle Babiše hrdí na svůj stát, například kvůli potenciálu, který v českých občanech tkví. Jako příklad uvedl úspěšné technologické společnosti, jako je například Avast. Nyní vláda propaguje projekt ČR - Země pro budoucnost. Podle Babiše má ČR ambice stát se lídrem inovací v Evropě. Dodal, že ambicí je zařadit se po bok světově úspěšných zemí, které podporují vědu, výzkum a inovace, jako jsou Finsko, Švýcarsko nebo Finsko.

Minulá vedení českého státu vize podle Babiše neměla, což se ukazuje na nedostavěné infrastruktuře, ať už na dálnicích nebo na absenci vysokorychlostních vlaků.

Babiš už dříve uvedl, že národní inovační strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Jak již dříve řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), rozpočet na výzkum vývoj a inovace by měl posílit na 37 miliard korun, bude rekordní. Proti letošku bude o miliardu a proti minulému roku skoro o 3,5 miliardy korun vyšší.

Vláda v září schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard korun, se stejným deficitem se počítá také v letech 2021 a 2022.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.