26. července 2019 12:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zasáhnou silné bouře, dotknou se zejména jihozápadu země. Hrozí kroupy a rozvodnění malých řek

Bouřka nad Hradcem Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka nad Hradcem Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Praha Česko o víkendu zasáhnou silné bouře. Ojediněle je budou doprovázet přívalové srážky, kroupy a nárazy větru až 90 km/h. Nejsilnější by bouře měly být v sobotu na jihozápadě země. Informoval o tom v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů se při silném dešti mohou rozvodnit malé toky, hrozí zatopení níže položených míst nebo podemletí komunikací.

„Na jihovýchodě území se bouřky objeví už v sobotu ráno, během dne postupně i na ostatním území. Ve druhé polovině noci na neděli bude bouřková činnost přechodně slábnout, ale během nedělního dopoledne se znovu obnoví a bude trvat až do noci na pondělí,“ uvedli meteorologové.

V Jihočeském, Jihomoravském a Zlínském kraji a na Vysočině platí výstraha před bouřkami s vysokým stupněm nebezpečí od sobotních 04:00. V Plzeňském a Karlovarském kraji je stejná výstraha vyhlášená od sobotního poledne. Ve zbytku země platí o víkendu výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.

V nejsilnějších bouřkách mohou nárazy větru lámat větve a vyvracet stromy. „Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě,“ uvedl ČHMÚ. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky nebo volně položené předměty. Neměli by vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst. Řidiči musí být v bouřích opatrní.

V pátek odpoledne ještě Česko čekají velmi vysoké teploty. Zejména na západě země mohou překročit 34 stupňů Celsia.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz