Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oteplování se nejvíce projevuje v noci. Při vysokých teplotách budeme usínat častěji

Česko

  5:00
PRAHA - Blížil se konec června a teploměr ukazoval 24,2 stupně Celsia. Za normálních okolností by šlo o ideální letní den. Až na to, že byla hluboká noc.

Žár i po soumraku. Horké noci se dosud vyskytovaly hlavně ve velkých městech, do budoucna se ale častěji objeví třeba i ve středním Polabí. Snímek zachycuje západ slunce na poli u Buštěhradu severozápadně od Prahy. foto:  Dan Materna, MAFRA

V Česku padaly teplotní rekordy. Na Pardubicku bylo 37,2 stupně, přes 36 stupňů kolem Prahy

Praha tehdy zažila už letošní druhou tropickou noc, pro niž platí, že teplota neklesne pod dvacet stupňů Celsia. A do budoucna bude takových přibývat, podle předpovědi to může být i noc z pátku na sobotu. „Počet dnů s tropickou nocí naroste z dnešního výjimečného výskytu až na několik událostí za rok,“ uvádí studie, kterou zpracoval Czech Globe, tedy Ústav výzkumu globální změny Akademie věd.

Dlouhodobý republikový průměr tropických nocí je jedna až pět. Podle materiálu se jejich počet do roku 2060 zdvojnásobí.

Studie je unikátní, protože přináší dosud nejpřesnější informace o tom, jak dopadne klimatická změna na Česko v první půli tohoto století. Rostoucí trend množství tropických nocí bude významný.

„Už v současném klimatu pozorujeme, že klesá počet mrazových dnů, v létě zase roste počet tropických nocí. Teorie předpokládala, že oteplení se více projeví v minimálních a v nočních teplotách. Modelové výsledky tomu odpovídají,“ vysvětlil pro LN bioklimatolog Miroslav Trnka. Ten studii vypracoval spolu s Petrem Štěpánkem, Petrem Skalákem a Pavlem Zahradníčkem, kteří se zaobírají modelováním klimatických scénářů na základě datových sad.

V Paříži padl teplotní rekord z roku 1947. Meteorologové odpoledne naměřili 40,6 stupně Celsia

Už dřívější studie dávaly změny do souvislosti s působením skleníkových plynů, ale pracovaly s předpokladem, že emise působí neustále se stejnou intenzitou. Podle Trnky je však v noci jejich projev výraznější, protože chybí sluneční záření a stromy nevyrábějí kyslík ani nelapají oxid uhličitý.

Ještě výrazněji se bude zvyšovat i počet tropických dnů, kdy teplota přeskočí třicet stupňů Celsia. Horké dny i noci mají významný vliv na lidské zdraví a duševní pohodlí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!