25. července 2019 15:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vedra budou pokračovat i v pátek, varují meteorologové. O víkendu se ochladí, bude 30 stupňů

V pražské Libuši se v úterý teplota dostala na 33,5 stupně. V Praze-Komořanech... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pražské Libuši se v úterý teplota dostala na 33,5 stupně. V Praze-Komořanech... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Meteorologové prodloužili výstrahu před vysokými teplotami až do pátku. Tropických 30 stupňů ve čtvrtek odpoledne teploty překročí na většině území ČR, v Čechách může být až 34 stupňů Celsia. V pátek podobně vysoké teploty zasáhnou zejména západ země. O víkendu by se mělo mírně ochladit. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha meteorologů není pro čtvrtek vyhlášena pouze na severovýchodě země. Naopak v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji a částech krajů Ústeckého, Libereckého, Pardubického a Královéhradeckého platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. V pátek odpoledne bude tato výstraha už pouze v Plzeňském a Karlovarském kraji. Na dalších místech je ale výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.

Ve středu padly teplotní rekordy na třetině stanic ze zhruba 150, které měří 30 a více let. Nejtepleji bylo v Kopistech na Mostecku, kde meteorologové naměřili 35,4 stupně Celsia. Přes 35 stupňů bylo ještě v Teplicích a v Ústí nad Labem-Vaňově.

O víkendu teploty mírně klesnou, nejvyšší denní by měly vystoupit na 27 až 31 stupňů Celsia. Místy se také objeví přeháňky a bouřky, ojediněle i silné.

Podle meteorologů jsou teploty výrazně přesahující 30 stupňů velmi vysokou zátěží na lidský organismus, hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli dodržovat pitný režim, pít hlavně neslazené nealkoholické nápoje a kombinovat je s minerálními vodami. V poledních a odpoledních hodinách by měli omezit fyzickou zátěž.

Meteorologové také doporučují omezit pohyb na přímém slunci, hodnoty UV indexu budou odpoledne velmi vysoké. Je proto vhodné nosit pokrývku hlavy, sluneční brýle a chránit pokožku.

Lidé by také neměli nechávat děti nebo zvířata na přímém slunci, zejména v zaparkovaných autech.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz