Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko podpoří slovinský boj s migrací, na hranice s Chorvatskem pošle deset policistů

Česko

  13:57aktualizováno  15:10
Praha - Česká republika pošle do Slovinska deset policistů, aby pomáhali hlídat jeho hranice s Chorvatskem kvůli nelegální migraci. Novinářům to po středečním jednání se svým slovinským protějškem Alešem Hojsem řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Debata se podle něj týkala také slovinského předsednictví v Evropské unii v druhé polovině letošního roku či koronavirové epidemie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Česko vyhoví slovinské žádosti a do země vyšle desetičlenný policejní kontingent, řekl Hamáček. „Policisté budou pomáhat při ochraně hranice s Chorvatskem,“ uvedl. Mělo by se podle něj jednat o společné hlídky či pomoc při kontrolách. Česko může podle něj nabídnout i technické vybavení, které pomáhá odhalit migranty ve vozech bez toho, aby bylo nutné je otevírat.

Policisté do Slovinska vyrazí, až se podepíše nezbytná dohoda, řekl Hamáček bez bližšího upřesnění. Hojs uvedl, že loni překročilo hranici mezi Chorvatskem a Slovinskem 14 tisíc ilegálních migrantů. „Bohužel politická situace ve Slovinsku nám neumožňuje nasadit na toto území armádu, proto jsme požádali o pomoc další země,“ vysvětlil. Kolik migrantů překročí hranici bez toho, aby je úřady odhalily, je podle něj možné leda odhadovat.

V tiskové zprávě ministerstvo uvedlo, že první tým policistů vyrazí do Slovinska „pravděpodobně již během léta 2021“. Střídat se budou po osmi týdnech, dokud bude Slovinsko pomoc potřebovat. Podle vnitra by měli policisté navázat na spolupráci při ostraze hranic z roku 2015.

Hojs v Praze poděkoval za českou pomoc související s pandemií covidu-19 v době, kdy byl na jaře nedostatek ochranných pomůcek. Hamáček tehdy uvedl, že Česko poskytlo Slovinsku formou zápůjčky 500 tisíc  roušek, 25 tisíc respirátorů a 5 tisíc ochranných obleků. „Děkujeme ČR za tuto pomoc, která nám pomáhala krizi zvládat,“ řekl Hojs.

Ministři hovořili také o blížícím se slovinském předsednictví v EU. „Diskutovali jsme o prioritách v oblasti bezpečnosti a vnitra,“ uvedl Hamáček. Hojs řekl, že Slovinsko se chce zaměřit na témata, se kterými lze skutečně „pohnout“. „Na věci, kde lze dosáhnout reálného pokroku a na právní akty, které je možné přijmout,“ uvedl. Pomůže podle něj i to, že Slovinsko má na řadu věcí stejné názory jako Česko a další země visegrádské skupiny (V4), tedy Slovensko, Maďarsko a Polsko.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat