Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko chce od Evropské unie 180 miliard korun z mimořádného fondu. Na vyhodnocení jsou dva měsíce

Alena Schillerová. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Brusel - Česká republika odeslala Evropské komisi (EK) národní plán obnovy, na jehož základě může země čerpat přes 180 miliard Kč z mimořádného fondu obnovy. Komise to ve středu uvedla v tiskové zprávě, podle níž je Česká republika 23. členskou zemí, která strategii investic z krizového balíku do Bruselu odeslala. Exekutiva Evropské unie má nyní dva měsíce na zhodnocení toho, zda plán odpovídá kritériím stanoveným pro využití peněz.
  10:28

„Prezentace českého plánu navazuje na intenzivní dialog mezi komisí a českými úřady v průběhu řady uplynulých měsíců,“ uvedla EK. 

Brusel bude na základě plánů rozdělovat podstatnou část peněz z fondu o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč), na jehož pokrytí začne v nejbližších týdnech vydávat první dluhopisy. EU se dohodla na celkem 11 kritériích pro využití investic. Mimo jiné má více než třetina peněz mířit na klimaticky šetrné projekty, pětina pak na digitalizaci.

Alena Schillerová
Alena Schillerová.

Plán, v jehož rámci chce Praha s využitím unijních peněz investovat až 200 miliard Kč, česká vláda schválila v polovině května. Největší část peněz, zhruba 91 miliard korun, je určena na infrastrukturu a zmíněný přechod ke klimaticky šetrnému hospodářství. Česko podle ministra průmyslu Karla Havlíčka požadavky splňuje, neboť jde na ekologické projekty 41 procent a na digitální 23 procent z celkové částky. Rozdělení peněz naproti tomu kritizovala česká Hospodářská komora, ekologické organizace i místní samosprávy.

Komise nyní plán posoudí a převede do právně závazné podoby. Pak budou mít členské státy měsíc na jeho schválení, po němž může země začít čerpat peníze. Letos bude státům v rámci předfinancování projektů k dispozici až 13 procent z jejich celkové alokace.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat