Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko poskytne Indonésii až 5 milionů

Česko

  14:55
PRAHA - České ministerstvo zahraničí se rozhodlo, že poskytne Indonésii částku na pokrytí škod vzniklých zemětřesením. Výše částky bude projednána zítra. České humanitární organizace zatím žádné charitativní akce neplánují.

Zemětřesení. foto: PURWOWIYOTOČTK

Ministerstvo zahraničí pošle Indonésii, postižené v noci na dnešek zemětřesením, humanitární pomoc až do výše pěti milionů korun. Rozhodl o tom ministr zahraničí Cyril Svoboda. O konkrétní částce a podobě pomoci bude rozhodnuto v neděli, řekl ČTK mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Stane se tak poté, co český velvyslanec v Indonésii Jaroslav Veselý projedná s příslušnými indonéskými úřady, jaká forma pomoci je pro postiženou oblast nejaktuálnější a jaké jsou jejich konkrétní požadavky.

Dnes ráno zasáhly otřesy půdy o síle 6,2 stupně Richterovy škály bývalé hlavní město Indonésie Yogyakartu a jeho okolí na ostrově Jáva. Neštěstí si vyžádalo životy více než 2500 lidí a téměř 3000 lidí bylo zraněno.

České humanitární organizace pomoc zatím nechystají. Některé ale nevylučují, že se nakonec pro nějaký druh pomoci rozhodnou. Liberecká charitativní organizace Hand for Help cestu do Indonésie zatím neplánuje.

Důvodem jsou chybějící finanční zdroje na pokrytí záchranné mise. "Teprve pokud by nás požádalo ministerstvo zahraničí nebo vnitra o pomoc, tak bychom ji samozřejmě hned poskytli," řekla ČTK mluvčí organizace Jana Eichlerová.

Podle šéfa Hand for Help Jaromíra Dolanského by mohlo 12 záchranářů - šest psovodů a šest zdravotníků - odjet do 24 hodin.

Česká katolická charita o pomoci zatím ještě nerozhodla. Jasno bude možná v neděli, uvedl vedoucí humanitárního oddělení charity Vojtěch Rálek. Pokud by se pro pomoc přece jen rozhodli, pak by využili peněz z konta pro Indonésii, které založili poté, co oblast poničila na konci roku 2004 vlna cunami.

Nemají prý dobré zkušenosti s pomocí oblastem, které postihlo neštěstí menšího rozsahu. "Když byly na Filipínách sesuvy půdy, tak jsme se snažili nějakou pomoc zorganizovat, ale ohlas byl téměř nulový," dodal Rálek.

Věra Exnerová ze společnosti Člověk v tísni řekla, že situaci v Indonésii sledují. Zatím čekají na podrobnější informace o rozsahu škod a podle toho se rozhodnou. Nejpozději v pondělí by mělo být jasné, jestli postižené oblasti pomohou a jak, dodala.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat