Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko pošle Ukrajině, Bělorusku, Kosovu a Černé Hoře ochranné pomůcky za 17,3 milionu korun

Ministr zdravotnictví Jan Blatný. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha - Česká republika pošle Ukrajině, Bělorusku, Kosovu a Černé Hoře ochranné pomůcky ke zvládání epidemie covidu-19. Ve čtvrtek o tom rozhodla vláda, řekl po zasedání novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jedná se podle něj o desítky tisíc kusů ochranných pomůcek, podle Strakovy akademie jejich celková hodnota přesahuje 17,3 milionu korun.
  10:50

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) před týdnem řekl, že Česko má žádosti o pomoc z řady zemí. Vedle Ukrajiny, Běloruska, Kosova a Černé Hory zmínil také Severní Makedonii. Česko podle něj chce oplatit pomoc, kterou dostalo dříve a soustředit se při tom podle doporučení ministerstva zahraničí na evropské země, protože tam lze materiál dostat nejsnadněji i nejrychleji.

Kabinet ve čtvrtek rozhodl, že Česko dopraví pomoc na vlastní náklady. „Jedná se o ochranné pomůcky v řádu desítek tisíc kusů chirurgických roušek, ochranných obleků, návleků na boty a podobně,“ řekl Blatný. Úřad vlády v tiskové zprávě uvedl, že součástí pomoci budou i ochranné brýle a respirátory třídy FFP2, souhrnná hodnota darů přesahuje 17,3 milionu korun.

Materiály do Kosova a Černé Hory přepraví letadlo české armády. „Dar do Běloruska bude realizován formou předání Českému červenému kříži, přičemž ministerstvo zahraničních věcí uhradí Běloruskému červenému kříži náklady na přepravu,“ uvedl úřad vlády. Na Ukrajinu převezou materiál hasiči pozemní cestou, dodala Strakova akademie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!