Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přežil atentát, koronavirus už ne. V 61 letech zemřel starosta ukrajinského velkoměsta

Svět

  11:15
Kyjev - V Německu zemřel s onemocněním covid-19 starosta ukrajinského velkoměsta Charkova Hennadij Kernes. Informují o tom ukrajinská média s odvoláním na Kernesova přítele a podnikatele Pavlo Fukse. Jednašedesátiletý politik se poslední měsíce léčil kvůli koronaviru v berlínské klinice Charité. V roce 2014 přežil atentát, kdy ho neznámý útočník střelil do zad. Kernes byl od té doby upoután na invalidní vozík.

Starosta Charkova Gennadij Kernes na archivním snímku ze srpna 2010. foto: Reuters

Starosta milionového Charkova se na veřejnosti neobjevil od konce srpna, úřady u něj později potvrdily nákazu. V září ho nejprve hospitalizovali v Charkově, o několik dní později ho letecky převezli do berlínské kliniky Charité. Kernes měl podle serveru RBK-Ukrajina poškozených 70 procent plic a minulý týden se jeho zdravotní stav zhoršil, selhaly mu obě ledviny.

Hennadij Kernes stál v čele druhého největšího ukrajinského města od roku 2010. V dubnu roku 2014 na něho neznámý útočník spáchal atentát - střelil ho do zad. Starosta vážná zranění přežil a vrátil se do úřadu, byl však od té doby připoután k invalidnímu vozíku. Coby o možném motivu pro atentát se tehdy hovořilo o jeho politickém smýšlení.

Kernes byl starostou Charkova ještě za vlády proruského prezidenta Viktora Janukovyče a po převratu z roku 2014 byl považován za prorusky orientovaného politika. Žádal například amnestii pro agresivní proruské radikály a umožnil vysílání ruských televizních stanic. V březnu téhož roku ho vyslýchala kyjevská tajná služba kvůli podezření z únosu a přípravy vraždy, zatčen ale nebyl.

V bouřlivých chvílích po svržení Janukovyče však odmítl výzvy k odtržení převážně ruskojazyčného Charkova od zbytku Ukrajiny. Hájil jednotu a územní celistvost Ukrajiny. Počátkem dubna 2014 se snažil mírnit volání charkovských separatistů po připojení k Rusku.

V roce 2015 mandát obhájil a stejně tak ve volbách letos na podzim, ačkoliv už ležel ve vážném stavu na lůžku berlínské kliniky. Podle agentury Unian získal 60,34 procenta hlasů a v nepřítomnosti byl znovu uveden do úřadu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat