Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina si připomněla oběti hladomoru. Nacionalisté postavili u ruského velvyslanectví desítky křížů

Připomenutí genocidy na Ukrajině. foto: AP Photo/Efrem Lukatsky

Kyjev - Ukrajina si v sobotu připomněla obětí hladomoru, vyvolaného sovětským vedením v éře komunistického diktátora Josifa Stalina. Nacionalisté při této příležitosti postavili desítky křížů před ruským velvyslanectvím v Kyjevě, aby připomněli odpovědnost Ruska jako nástupce Sovětského svazu za „genocidu milionů Ukrajinců“.
  22:42

Genocida v roce 1943 vyvolává napětí mezi Ukrajinou a Polskem

„Pamatujeme, kdo jsou naši nepřátelé“ a „Zabíjeli tehdy, zabíjejí teď“, stálo na transparentech demonstrantů podle listu Ukrajinska pravda. U velvyslanectví zanechali 33 křížů na památku roku 1933 a také „jako symbol, že Rusko po sobě zanechává jen smrt a trosky“.

Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory separatistů v ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny, Moskva tato obvinění popírá. Konflikt mezi separatisty a vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých.

O počtu obětí hladomoru se dodnes vedou spory, uvedla televize 112 a připomněla, že Ukrajina zažila ve 20. stoletím přinejmenším tři hladomory - v letech 1921 až 1923, v letech 1932 až 1933 a 1946 až 1947. Hladomor z 30. let pokládají ukrajinské úřady za genocidu. Během 17 měsíců tehdy přišlo podle různých odhadů o život od 1,8 milionu až deset milionů lidí, přičemž většina odborníků se přiklání k názoru, že hlady zemřelo okolo tří milionů až 3,5 milionu lidí.

Ruské úřady vyšetřují "genocidu". Ukrajince viní ze smrti 2500 lidí

Stanice dodala, že hladomor 20. let postihl jih Ukrajiny, jakož i Kubáň a Povolží v Rusku; hladem tehdy trpělo podle odhadů na osm milionů rolníků. HLadomor ve 40. letech zase způsobil vývoz zrní k novým spojencům, rovněž postižených neúrodou: Polsku, Československu a Rumunsku. V hladovějících oblastech Ukrajiny a Moldavska byly tehdy zaznamenány desítky případů kanibalismu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!