Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina si připomněla oběti hladomoru. Nacionalisté postavili u ruského velvyslanectví desítky křížů

Připomenutí genocidy na Ukrajině. foto: AP Photo/Efrem Lukatsky

Kyjev - Ukrajina si v sobotu připomněla obětí hladomoru, vyvolaného sovětským vedením v éře komunistického diktátora Josifa Stalina. Nacionalisté při této příležitosti postavili desítky křížů před ruským velvyslanectvím v Kyjevě, aby připomněli odpovědnost Ruska jako nástupce Sovětského svazu za „genocidu milionů Ukrajinců“.
  22:42

Genocida v roce 1943 vyvolává napětí mezi Ukrajinou a Polskem

„Pamatujeme, kdo jsou naši nepřátelé“ a „Zabíjeli tehdy, zabíjejí teď“, stálo na transparentech demonstrantů podle listu Ukrajinska pravda. U velvyslanectví zanechali 33 křížů na památku roku 1933 a také „jako symbol, že Rusko po sobě zanechává jen smrt a trosky“.

Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory separatistů v ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny, Moskva tato obvinění popírá. Konflikt mezi separatisty a vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých.

O počtu obětí hladomoru se dodnes vedou spory, uvedla televize 112 a připomněla, že Ukrajina zažila ve 20. stoletím přinejmenším tři hladomory - v letech 1921 až 1923, v letech 1932 až 1933 a 1946 až 1947. Hladomor z 30. let pokládají ukrajinské úřady za genocidu. Během 17 měsíců tehdy přišlo podle různých odhadů o život od 1,8 milionu až deset milionů lidí, přičemž většina odborníků se přiklání k názoru, že hlady zemřelo okolo tří milionů až 3,5 milionu lidí.

Ruské úřady vyšetřují "genocidu". Ukrajince viní ze smrti 2500 lidí

Stanice dodala, že hladomor 20. let postihl jih Ukrajiny, jakož i Kubáň a Povolží v Rusku; hladem tehdy trpělo podle odhadů na osm milionů rolníků. HLadomor ve 40. letech zase způsobil vývoz zrní k novým spojencům, rovněž postižených neúrodou: Polsku, Československu a Rumunsku. V hladovějících oblastech Ukrajiny a Moldavska byly tehdy zaznamenány desítky případů kanibalismu.

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...