Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko se chce podílet na nové protiraketové obraně, ujistil Fischer

Americký viceprezident Joe Biden s premiérem Janem Fischerem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký viceprezident Joe Biden s premiérem Janem Fischerem. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Česká republika je připravena účastnit se koncipování nové architektury protiraketové obrany, řekl premiér Jan Fischer po jednání s americkým viceprezidentem Joe Bidenem. Ten je v Praze na pracovní návštěvě.

"Velmi oceňuji prohlášení pana premiéra, že Česká republika je připravena být součástí této nové architektury a chce diskutovat o podmínkách své účasti," řekl Biden. Zdůraznil, že nový obranný systém bude mít schopnost skutečně chránit celou Evropu a není zaměřen jen na USA. "Česká republika přispívá k naší kolektivní bezpečnosti," dodal.Biden oznámil, že v listopadu do Prahy přijede v tým expertů, který bude o nové architektuře štítu jednat. Systém by měl nahradit staré plány, jejichž součástí měl být i radar v Brdech.

Před odletem se Biden sešel s Havlem

Letadlo s Joem Bidenem opustilo večer Prahu. Před odletem se v salónku na ruzyňském letišti sešel s bývalým prezidentem Václavem Havlem a premiérem Fischerem. Mimo jiné i kvůli protažení této schůzky se odlet amerického viceprezidenta opozdil zhruba o půl hodiny.

"Bylo to otevřené, vydařené a dobré jednání. Jednali jsme coby spojenci, kteří vyznávají stejné hodnoty," řekl Fischer. Oznámil, že Praha si své místo v architektuře nové podoby protiraketové obrany bude teprve hledat a konkretizovat v závislosti na tom, jaké bude dostávat informace.

Americký viceprezident a český premiér diskutovali i o energetické
bezpečnosti a diverzifikaci energetických zdrojů. "Česká republika je vůdčí silou EU, především v oblasti energetiky," prohlásil Biden. Vyzdvihl hlavně roli země v rámci plánování plynovodu Nabocco.

Podle Fischera potřebuje ČR větší diverzifikaci míst, z nichž do země přicházejí energetické zdroje. "Mluvili jsme o potřebě vyšší diverzifikace ve smyslu teritoriálním, odkud k nám přicházejí energetické suroviny," prohlásil premiér. Jde podle něj také o to, aby se k výrobě energie v Česku užívalo více zdrojů.

Americký viceprezident Joe Biden přiletěl do Prahy na pracovní návštěvu. Na snímku s premiérem Janem Fischerem.

Biden dorazil Prahy včera večer, dnes zamířil do sídla české vlády. Přivítala ho nastoupená stráž, uzavřené nábřeží a ze vzduchu vše monitoroval vrtulník. Premiér Fischer "vyzvedl" druhého muže USA u brány parku za sídlem vlády.

Viceprezident mluvil o Praze jako o "úžasném městě". Zmínil i

Spojené státy chtějí při jednání s Ruskem "zmáčknout tlačítko pro restartování, ale ne tlačítko pro smazání paměti"

"Dal jsem to jasně najevo - s veškerým respektem vůči Rusku, že jsou dvě
zásady, o nichž se nemůže jednat. Zaprvé to jsou sféry vlivu, to tolerovat
nebudeme. A za druhé, žádné veto ohledně způsobilosti jakékoli země v
jakékoli části Evropy nebo ve zbytku světa činit svá vlastní rozhodnutí o
tom, k jaké alianci si přejí se připojit," prohlásil Biden.

symbolickou dobu své návštěvy - Česko slaví 20. let od pádu komunismu. "Jste v samotném středu Evropy, tehdy jste inspirovali celý svět. Vy jste ten model, kterým by se měli inspirovat všechny demokratické státy," prohlásil Biden.

Biden v Praze dále jednal s prezidentem Václavem Klausem a šéfy politických stran. Tématem rozhovorů bylo případné zapojení Česka do nového amerického systému protiraketové obrany. Další oblastí jednání byly ekonomické otázky, hlavně další fáze výstavby jaderné elektrárny Temelín. Do obří zakázky se totiž chce zapojit americká firma Westinghouse. 

Dále čtěte

"Ve srovnání s předešlým projektem poskytne nový protiraketový systém ochranu našim evropským spojencům, jednotkám Spojených států a jejich rodinám dříve a komplexněji," sdělil Biden Hospodářským novinám (HN). V rozhovoru také uvedl, že Rusko v novém americkém postoji k protiraketové obraně v Evropě nehraje roli, stejně jako ji nehrálo v předešlém projektu. "Zásadní jsou pro nás bezpečností požadavky Spojených států a jejich spojenců," dodal.

O novém systému mluvil Biden už ve středu v Polsku, kde měla podle původních plánů vzniknout základna s protiraketovými

Fischer s Bidenem diskutoval i prodej letounů do Afghánistánu

"Joe Biden do České republiky nepřijel prodávat ani kupovat letadla. My jsem hovořili o možném nákupu Herculesů, to je trošku už delší příběh. Tam je potřeba, Američané na to slyší, jednat o ceně, která by České republice více vyhovovala, to jde o náš nákup. Bavili jsem se i naopak o prodeji L-159 pro afgánskou armádu. Ta nabídka byla připravena, víme že by v tom
regionu mohla velmi pomoct," řekl Fischer.

střelami. Polský premiér Donald Tusk poté oznámil, že je Varšava připravena zapojit se o do nového systému.

Polský i americký tisk po Bidenově návštěvě Polska konstatoval, že se americkému viceprezidentovi podařilo zklidnit vztahy mezi Varšavou a Washingtonem, které zhoršilo zrušení původních plánů amerického štítu.

Ujištění o trvajících americko-českých spojeneckých vztazích bude pravděpodobně i cílem Bidenova pobytu v Praze.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...