Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko se neomluví Romovi Suchému

Česko

PRAHA Stát nediskriminoval Roma Jaroslava Suchého, když ho v roce 1984 poslal do zvláštní školy. Suchý, který proslul pohlazením amerického prezidenta Baracka Obamy, chtěl za dávnou křivdu, která ho prý připravila o možnost studovat, po ministerstvu školství omluvu a půl milionu korun.

Vrchní soud v Praze ale včera definitivně rozhodl, že Suchý do zvláštní školy patřil, a odškodné mu proto nenáleží. S verdiktem se Suchý smířit nehodlá: „Rozsudek se mi nelíbí, podám dovolání k Nejvyššímu soudu.“ Pokud neuspěje ani tam, hodlá se podle svých slov obrátit na Ústavní či Evropský soud.

Suchého advokát David Strupek se odvolával na tři roky starý případ, kdy Evropský soud rozhodl, že Česko diskriminovalo 18 ostravských Romů tím, že je zařadilo do zvláštní školy. „Ze statistik plyne, že v nich končilo patnáctkrát až dvacetkrát více romských dětí, než bylo jejich zastoupení ve společnosti,“ argumentoval. Podle Strupka jde o „jasnou nepřímou diskriminaci“.

Takovou konstrukci ale předsedkyně odvolacího senátu Ludmila Říhová odmítla s tím, že je vždy nutné zkoumat okolnosti každého jednotlivého případu. „Jeho inteligenční a rozumové schopnosti nedovolovaly zařazení do normální základní školy,“ vysvětlila. Opřela se přitom o psychologické posudky Suchého z 80. let, které předložilo ministerstvo. A podle nich se dokonce zvažovalo, jestli je Suchý ke školní docházce vůbec způsobilý.

Jeho případ ale rozhodně není černobílý. Suchý, který žil od dvou let v dětském domově, si totiž vlastní pílí vzdělání doplnil, když v sedmadvaceti letech udělal na Romské střední škole sociální v Kolíně maturitu. Orientuje se také obstojně v paragrafech a je schopen svou žalobu celkem zasvěceně komentovat.

Postavení mladých Romů se od jeho dob příliš nezměnilo. Podle loňské studie ministerstva školství totiž v praktických, dříve zvláštních školách končí třetina romských dětí. U většinové populace přitom takto dopadnou jen dvě děti ze sta. Právě nedostatečné vzdělání podle odborníků může za pozdější sociální vyloučení Romů.

Suchý se rád vyhřívá v přízni mocných. V minulosti si proto vybíral mediálně vděčné soudy, rozmlouval se soudci, oběťmi či podezřelými a občas se mu podařilo i promluvit do kamer. Setkal se tak s řadou soudců a jeho zájmu neunikli ani vrcholní politici. Sám se stal mediální celebritou - „českým Forrestem Gumpem“, když se mu loni v dubnu podařilo pohladit prezidenta Obamu. Zájem médií sklidil i krátce poté, když požádal o azyl v Kanadě. Tamní úřady ho nakonec odmítly a Suchý se po sedmi měsících vrátil.

Nyní plánuje požádat kvůli diskriminaci o azyl v USA. Již za týden podle svých slov odlétá do Miami: „Budu rád za každou práci. Později bych chtěl ale studovat a stát se novinářem, třeba v CNN.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!