Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Česko se ozvalo. Vadí mu část evropské smlouvy

Česko

BRUSEL Česku se podařilo překvapit svoje evropské partnery, když se za minutu dvanáct ohradilo proti již dohodnuté evropské smlouvě. Pražská vláda sepsala prohlášení proti Chartě lidských práv občanů unie, která vstoupí v platnost zároveň se smlouvou. V prohlášení vláda chartu přímo neodmítá, ale apeluje na její striktní aplikaci jen ve vymezených oblastech. Svůj text chce kabinet připojit ke stávající šedesátce deklarací ve smlouvě.

„Považovali jsme za nutné podtrhnout, že ustanovení charty se týkají jen evropského práva a nemůžou zasahovat do národní legislativy,“ zdůvodnil akci vicepremiér pro unijní záležitosti Alexandr Vondra. „Nechceme, aby Evropský soudní dvůr sklízel, kde nebylo zaseto,“ dodal.

Charta byla jedním ze sporných bodů při vyjednávání o smlouvě. Británie a později i Polsko si vymohly výjimku, v obavách, že z charty plynoucí práva by se mohla dostat do rozporu se zákony a zvyklostmi obou států. Konkrétně Britům vadily sociální záruky - „právo vstoupit do odborového svazu“. Stejné obavy sdílí pražská reprezentace. „Jednou může nastat problém s extenzivním pojetím kolektivních sociálních práv, například právě co se odborů týče,“ míní europoslanec Jan Zahradil, který společně s ostatními členy ODS včera v europarlamentu hlasoval proti přijetí charty.

Úskalí české akce spočívá v načasování. Vláda neměla chartu jako položku „NE“ při jednání o smlouvě a s protestem přišla ve chvíli, kdy se dolaďují poslední právnicko-lingvistické detaily dokumentu. „Nerozumíme tomu; celou dobu jste mlčeli a teď otevíráte věc, která byla už uzavřena,“ řekl k tomu nejmenovaný člen právnického týmu Rady ministrů.

Alexandr Vondra to odmítá. „Vedeme o tom debatu dlouhodobě, a když se ukázalo, že i jiné země poslaly dodatečné deklarace, nebyl důvod neříct, na co klademe důraz,“ řekl v narážce na fakt, že například státy Beneluxu poslaly do Bruselu prohlášení o tom, že budou i nadále používat unijní symboly, ačkoli ze smlouvy vypadly. Také upozornil, že zdůraznění limitů charty bude „prospěšné při debatě o smlouvě v Senátu.“ Právě senátoři za ODS se nejvíc staví proti přijetí textu a už oznámili, že se s ním obrátí na Ústavní soud.

„Česká republika by neměla smlouvu ratifikovat, protože ji zavazuje na velmi dlouhou dobu, a nejkritičtějším místem je právě charta, neboť některá práva mění na nárok - chci, abychom smlouvu odmítli,“ tvrdí jeden z největších kritiků smlouvy, senátor Jaroslav Kubera (ODS). Čtyřodstavcové prohlášení vlády už mají předsedající Portugalci. Podle dostupných informací neprotestují proti textu ani oni, ani jiné státy. Smlouva se má podepsat 13. prosince.

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor: