8. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Návrat hrdinů: doprovodí je Gripeny, padlým vojákům můžete zatleskat na Evropské při průjezdu kolony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. S padlými spolubojovníky se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. S padlými spolubojovníky se... | foto: Armáda ČR

Praha Ve středu budou do České republiky dopraveny ostatky tří českých vojáků, které zabil sebevražedný útočník v Afghánistánu. Prohlédněte si časový přehled dnešních událostí. Lidovky.cz budou odpolední pietní ceremoniál sledovat on-line. Podívejte se, jak bude pocta pro Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (24) vypadat.

0:00: Z pražské Ruzyně odletěl vojenský speciál do afghánského Bagrámu. Na jeho palubě byl poradce náčelníka generálního štábu Jiří Verner a dva psychologové. „Jejich úkolem bude nezávislým pohledem vyhodnotit situaci,“ řekl náčelník generálního štábu Jiří Baloun.

6:00: Podle odhadů by mělo letadlo přistávat v Bagrámu. „Let trvá zhruba šest hodin. Vzhledem k tomu, že zpátky v Praze má speciál být po čtvrté hodině, na místě se zdrží jen několik hodin,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

10:15: Pokud má vojenský speciál s ostatky vojáků Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (24) dorazit včas, měl by touto dobou vzlétnout z afghánského Bagrámu.

Martin Marcin se psem.
Záběry z vesnice, ve které v neděli zemřeli tři čeští vojáci.

12:00: V celém Česku budou na památku padlých znít sirény. „Symbolické uctění proběhne ve středu, kdy se ve 12 hodin po dobu 140 sekund na celém území České republiky rozezní sirény,“ uvedl úřad vlády.

Po 15:30: Letadlo s ostatky tří padlých vojáků zahájí část přeletu nad Českou republikou. Na hranicích se k němu přidají jako doprovod dvě stíhačky Gripen.

16:15: Vojenský speciál by měl přistát na pražské Ruzyni. Současně se v metropoli rozezní zvony. „V době, kdy přistane letadlo s padlými vojáky, se rozezní kostelní zvony v Praze. Půjde zhruba o minutu. Musíme koordinovat 300 farností,“ uvedl Josef Nerušil, mluvčí pražského arcibiskupství. Arcibiskupství bude dbát pokynů ministerstva obrany. Pokud by mělo letadlo zpoždění, začnou i zvony bít později. „Účastníci bohoslužeb na padlé vojáky také vzpomenou ve svých přímluvách,“ napsalo pražské arcibiskupství.

Po 16:20: Po příletu začne pietní akt, který bude trvat zhruba půl hodiny. Zúčastní se ho rodiny padlých vojáků, zástupci armády a také vysocí ústavní činitelé: mezi nimi i premiér Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar a ministr vnitra Jan Hamáček, který je pověřený také řízením ministerstva zahraničí. Politici nebudou mít projevy, pouze vojenský kaplan pronese smuteční proslov.

Trasa kolony převážející ostatky padlých vojáků.

Trasa kolony převážející ostatky padlých vojáků.

Po 16:45: Těla vojáků po vyzvednutí z letadla převeze vojáků kolona, kterou doprovodí Hradní stráž a Vojenská policie. Lidé budou moci vzdát vojákům hold po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí. Z Vítězného náměstí odveze kolona ostatky padlých do Ústřední vojenské nemocnice.

Svou vzpomínku, kondolenci či poděkování padlým vojákům můžete vyjádřit po kliknutí na banner:

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.
  • 14Diskuse