Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko vypovědělo dva diplomaty kvůli jejich aktivitám proti radaru

Iniciativa Ne základnám pořádá demonstraci proti zvažované výstavbě amerického protiraketového radaru v ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iniciativa Ne základnám pořádá demonstraci proti zvažované výstavbě amerického protiraketového radaru v ČR. | foto: Lidové noviny

PRAHA Čím se mohli dva ruští diplomaté provinit natolik, že byli vypovězeni z Česka? Jedním z důvodů mohla být podle informací LN podpora sdružení, která bojují proti americkému radaru v Česku. Právě tím mohli ruští diplomaté a údajní agenti překročit meze.

"Myslím, že to nemusel být jediný důvod. Vidím tam dva aspekty - věci související se smlouvou o radaru a podpora hnutí proti radaru," řekl LN senátor Tomáš Kladívko (ODS), který je členem výboru pro obranu a bezpečnost. "Je to logické vyústění toho že Rusové v rámci radaru podnikali veškeré možné kroky, aby se dostali k různým informacím," říká o vypovězení diplomatů Kladívko.

Na ruském velvyslanectví a konzulátech pracují podle tajných služeb desítky zpravodajců a v posledních letech jich přibylo. Vyhoštění je přesto zcela výjimečný krok.

"Pokud jejich činnost přejde od monitorování k tomu, že se prostřednictvím některých osob nebo zájmových skupin snaží ovlivňovat politická rozhodnutí státu, tak si to zaslouží vyhoštění," soudí Andor Šándor, bezpečnostní poradce a bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby.

Spekulace o tom, že ruské zpravodajské služby podporují hnutí bojující proti radaru, se objevily už vroce 2007 po zveřejnění výročních zpráv BIS a vojenského zpravodajství. Jak ruská ambasáda, tak sdružení Ne základnám se proti tomu tehdy ohradily. Samotné sdružení by přitom nemuselo vědět, že je podporuje Rusko. Peníze by agenti rozhodně neposílali přímo, ale přes prostředníky.


Více o tématu si přečtěte ve středečním vydání deníku

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.