"Myslím, že to nemusel být jediný důvod. Vidím tam dva aspekty - věci související se smlouvou o radaru a podpora hnutí proti radaru," řekl LN senátor Tomáš Kladívko (ODS), který je členem výboru pro obranu a bezpečnost. "Je to logické vyústění toho že Rusové v rámci radaru podnikali veškeré možné kroky, aby se dostali k různým informacím," říká o vypovězení diplomatů Kladívko.
Na ruském velvyslanectví a konzulátech pracují podle tajných služeb desítky zpravodajců a v posledních letech jich přibylo. Vyhoštění je přesto zcela výjimečný krok.
"Pokud jejich činnost přejde od monitorování k tomu, že se prostřednictvím některých osob nebo zájmových skupin snaží ovlivňovat politická rozhodnutí státu, tak si to zaslouží vyhoštění," soudí Andor Šándor, bezpečnostní poradce a bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby.
Spekulace o tom, že ruské zpravodajské služby podporují hnutí bojující proti radaru, se objevily už vroce 2007 po zveřejnění výročních zpráv BIS a vojenského zpravodajství. Jak ruská ambasáda, tak sdružení Ne základnám se proti tomu tehdy ohradily. Samotné sdružení by přitom nemuselo vědět, že je podporuje Rusko. Peníze by agenti rozhodně neposílali přímo, ale přes prostředníky.
Více o tématu si přečtěte ve středečním vydání deníku