Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko zaplaví „jídlomaty“

Česko

Sýry, šťávy, oleje, zeleninu i mražené maso budou nově prodávat automaty. Zemědělcům se zalíbily

PRAHA Mlékomaty byly jen začátek. Zemědělci po Česku rozmístí stovky automatů s nejrůznějšími potravinami, jejichž spojováním chtějí vytvořit automatizované prodejny. Dosavadní nabídku mléka a mléčných produktů tak čeká zásadní rozšíření.

Už během následujících měsíců se současná nabídka automatů rozroste tak, aby nejdéle v příštím roce obsáhla kromě mléka a mléčných výrobků také ovocné šťávy, rostlinné oleje, mražené i čerstvé maso, zeleninu a další zatím neupřesněné potraviny. Během jednoho roku má vzniknout alespoň stovka automatických „prodejen“, které nabídnou všechny tyto potraviny zároveň. Další stovky pak nabídnou jen některé z nich.

„Jakýkoli automat na produkty, které zemědělci jinak prodávají velkým zpracovatelům, znamená okamžité peníze. Nemusejí tedy čekat až tři měsíce na svou tržbu a zároveň mohou prodávat za vyšší cenu. Pro dobré zemědělce, kterých je podle mého názoru už většina, je to i dobrá reklama,“ shrnul pro LN důvody rostoucí obliby automatů mezi zemědělci předseda Agrární komory Jan Veleba.

Zatím se u nás proslavily především takzvané mlékomaty. Těch je nyní v provozu přes 200. Během dvou let jich ale má být už přes tisícovku. A odborníci se shodují, že u Čechů budou slavit úspěch i další čerstvé potraviny z automatů.

„Ochota zákazníků tu určitě je a může to být velmi úspěšné. Tyto potraviny mají vlastnosti, které jsou pro řadu lidí skutečně nejdůležitější. Nemusí to být jen konkurence běžným obchodům, ale také jejich doplněk, pokud je umístí přímo v prodejnách. To už se dnes do jisté míry děje, a mohou tak přilákat nové zákazníky,“ myslí si Zdeněk Skála, expert na maloobchod z poradenské společnosti Incoma. Za celým projektem stojí česká společnost Toko podnikatele Tomáše Kořínka, která si vše vyzkoušela právě na mlékomatech. Dnes od ní pochází asi 80 procent automatů na mléko v Česku.

„Už jsme začali rozmísťovat automaty na maso a do konce roku chceme rozšířit počet automatů na prodej sýra z 15 na 200. Naším plánem je, aby u sebe 99 procent mlékomatů mělo i automaty na prodej čerstvých mléčných a masných produktů a později i dalších výrobků,“ uvedl Kořínek. Jeho firma chce jako vůbec první rozjet stejný projekt také v Polsku, a to během dvou měsíců. Za každý její automat farmáři zaplatí až milion korun.

Pokračování na straně 15

Dokončení ze strany 1

„Nyní v Polsku pomáháme vytvářet legislativní rámec, abychom tam mohli automaty umístit. Bude se to týkat všech variant, tedy nejen mlékomatů. Pracujeme na tom už několik měsíců a věřím, že do dvou měsíců tam budeme,“ uvedl Kořínek.

V průběhu příštího roku chce v Polsku rozmístit přinejmenším 200 kompletních sad potravinových automatů a do budoucna počítá s další expanzí.

„Je to samozřejmě mnohem větší země a potenciál je větší i v tom, že tamní lidé mají k zemědělství blíže, stejně jako třeba lidé na Slovensku. Samozřejmě čekáme, že časem dorazí i nějaká konkurence, ale zatím jsme nejdále a tak trochu jsme předběhli dobu,“ dodal Kořínek.

Systém automatů funguje na principu unifikované skládačky, jejíž pojetí Kořínek přirovnává k fungování sítě restaurací McDonald’s. Lze je libovolně kombinovat a skládat do větších celků, které mohou přesahovat i šířku deset metrů. Z hlediska logistiky a použití jsou pak všechny víceméně totožné. Podle Jana Veleby by automaty během několika let mohly spolu s dalšími alternativními formami prodeje zajišťovat zemědělcům až pětinu celkového odbytu daných surovin, čímž si mohou do značné míry kompenzovat jinak nízké výkupní ceny.

„Lidi orientované na zdravý životní styl nebo rodiny, které chtějí dopřát to nejlepší svým dětem, může přitáhnout kvalita těchto produktů, čerstvost a nutriční vlastnosti. U konzervativnějších zákazníků půjde spíš o cenu,“ shrnul Skála.

***

AUTOMATICKÁ PRODEJNA ZA MILION

* Automaty si od výrobců obvykle kupují jednotliví zemědělci, kteří pro ně pak hledají vhodné umístění. Veškerý zisk jim zůstává. * Zdaleka nejžádanější jsou největší automaty s cenou kolem milionu korun. Sehnat se ale dají i menší automaty za 150 tisíc korun.

Autor: