27. prosince 2005 14:00, aktualizováno  21:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zasáhnou silné mrazy

Sníh - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Zatímco lidé na horách slavili bílé Vánoce, ti v nižších polohách se sněhu dočkali až včera ráno. Sníh a mráz očekávají meteorologové také v nejbližších dnech.

Podle meteorologů má být sněžení trvalejší a bude ho provázet výskyt sněhových jazyků a závějí. Především se ale ochladí, ani nejvyšší denní teploty nevystoupí nad bod mrazu. Poslední hodiny letošního roku budou velmi chladné - v pátek a v sobotu by totiž noční teploty mohly ojediněle klesnout až na minus dvacet stupňů Celsia.

Ze severního Jadranu bude postupovat tlaková níže nad Rakousko a Maďarsko a bude ovlivňovat i počasí v České republice. Podle meteorologů bude převážně zataženo, od jihovýchodu s trvalým sněžením. Během středy a noci na čtvrtek může napadnout pět až 15 centimetrů sněhu.

Vát bude severovýchodní až severní vítr rychlostí deset až 25 kilometrů v hodině, ve čtvrtek jihozápadní o rychlosti 14 až 29 kilometrů v hodině. Zejména řidiči by si měli dát pozor na sněhové jazyky, na horách se budou tvořit i závěje.

Sníh komplikuje řidičům život
Zima dnes dohání to, co na Štědrý den a Boží hod zameškala, a na řadě míst republiky dnes vydatně sněžilo. Zejména na jihu a západě Čech zaněžené a kluzké vozovky komplikovaly život řidičům.

Od pěti do 15 centimetrů nového sněhu napadlo už dnes v Plzeňském kraji. Vozovky jsou sjízdné, ale řidiči musí být opatrní. Zimní výbava by měla být samozřejmostí, v horách například na Sušicku budou potřebovat řetězy.

V některých úsecích na Karlovarsku, hlavně u Jenišova nebo Bečova, uvízly v táhlých stoupáních kamiony. Vzhledem k teplotám pod bodem mrazu začínají silnice i přes snahu silničářů namrzat a klouzat.

Vydatné a nepřetržité sněžení dnes trápilo řidiče i na jihu Čech. Sníh padá takřka v celém regionu, nejvíce na Prachaticku a Českokrumlovsku. V okolí Vimperku a česko-německého hraničního přechodu Strážný připadlo 15, někde až 20 centimetrů sněhu. Kromě snížené viditelnosti hrozí na cestách i tvorba náledí. Obtížně sjízdná je zejména silnice I/39 z Volar do Perneku, kde se nesmí solit a často tam uvíznou kamiony.

Další sněžení také zřejmě zvýší nebezpečí polomů na horách. Na stromech už nyní leží vrstva těžkého přimrzlého sněhu. Na území Libereckého kraje se od 16. prosince polámaly nebo vyvrátily tisíce stromů; zlomené stromy a větve mohou být v Jizerských horách a Krkonoších nebezpečné pro běžkaře, kteří vyrazí na hřebenové túry.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz