16. května 2018 16:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zatím nebude reagovat na odvolání palestinského velvyslance stejným krokem

Slavnostní otevření velvyslanectví USA v Jeruzalémě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní otevření velvyslanectví USA v Jeruzalémě. | foto: Reuters

PRAHA  Česko vzalo na vědomí povolání palestinského velvyslance na konzultace a zatím nebude reagovat stejným krokem. Ve středu to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Palestinci odvolali velvyslance z České republiky a dalších tří zemí EU, jejichž zástupci se zúčastnili nedělní recepce u příležitosti pondělního slavnostního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě.

„Byli jsme informováni palestinským velvyslanectvím. Bereme to na vědomí,“ řekla Lagronová. „V tuto chvíli necítíme potřebu přistoupit k recipročnímu kroku,“ dodala. Česko má na palestinském území styčný úřad v Ramalláhu a také honorárního konzula v Betlémě. České zájmy zastupuje rovněž velvyslanectví v Tel Avivu, do jehož působnosti spadají konzulární záležitosti.

Kromě českého velvyslance povolali Palestinci také svého zástupce z Rakouska, Rumunska a Maďarska. Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky usmrtily bezmála 60 lidí.

Kriticky se ke stěhování amerického velvyslanectví chtěla vyjádřit Evropská unie. Česká republika, Maďarsko a Rumunsko ale přípravu společného prohlášení 28 zemí EU zablokovaly. Česká diplomacie to vysvětlila tím, že EU své stanovisko k přesunu ambasády formulovala již loni v prosinci a není třeba se k němu vyjadřovat znovu. Palestinci postup trojice zemí EU odmítli a upozornili na dopad na budoucí vztahy s arabskými zeměmi.

Ostatní státy EU byly vůči americkému postupu kritické. Většina zemí včetně Francie nebo Německa to vyjádřila i tím, že své pozvánky na recepci a otevření úřadu odmítly. Stejně se zachovalo i Rusko nebo Austrálie.

Česká republika v poslední době přistoupila k několika krokům, kterými zdůraznila své dobré vztahy s Izraelem. Prezident Miloš Zeman letos hostil na Pražském hradě recepci k oslavě 70. výročí založení Izraele. Zopakoval tam své přání, aby Česká republika měla ambasádu v Jeruzalémě, nikoliv v Tel Avivu.

Česko chce do konce května v Jeruzalémě otevřít honorární konzulát a do konce roku Český dům jako prostor pro česko-izraelskou kulturní, obchodní a mezilidskou výměnu. Diplomacie zdůrazňuje, že všechny kroky Česka budou v souladu s postoji EU a OSN ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Také případný přesun české ambasády, o němž mluví Zeman, je podle diplomacie otázkou dalšího vývoje a jednání s partnery.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz