Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Horolezec v Českém ráji spadl ze skály, záchranáři k němu slanili z vrtulníku

ilustrační snímek foto: HZS Královéhradeckého kraje

V sobotu v podvečer se v Sedmihorkách v Českém ráji zranil horolezec. Při boulderingu poblíž věže Sfinga spadl z výšky asi šesti metrů. Kvůli nepřístupnému terénu k němu museli záchranáři slanit. Muže, kterého ošetřili mezi skalními věžemi, poté přepravil vrtulník na šedesátimetrovém podvěsu. Po pádu utrpěl zranění hlavy, záchranářům si stěžoval také na bolesti krku a ruky.
  20:12

„Na přilehlé louce, vhodné a bezpečné pro přistání vrtulníku, jsme muže přeložili na palubu a transportovali do nemocnice v Liberci,“ popsal letecký záchranář horské služby J. Car, který spolu s lékařem k poraněnému horolezci slaňoval.

Bouldering je sportovní disciplína, při které lezci zdolávají menší kameny nebo nižší skály bez jištění lanem. V relativně bezpečných podmínkách se tak pokouší o co nejnáročnější výkon. Sobotní večer však nakonec prověřil kromě lezce i dovednosti celé posádky letecké záchranné služby z Liberce, která v Sedmihorkách zasahovala.

„Jednak pilota, ale také záchranáře vysazovače, který pilotovi při tomto manévru předává informace o poloze záchranářů v podvěsu a překážkách, kterým je třeba se vyhnout,“ přiblížil Marek Fryš, mluvčí Horské služby ČR.

Autor: