Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český velvyslanec v Bernu končí. Kvůli tweetům své ženy

Česko

  17:35aktualizováno  4. dubna 11:56
Bizarní zápletka s překvapivým koncem. Český velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karel Borůvka ve čtvrtek dostal nepříjemnou zprávu. Kurýr z Černínského paláce mu přivezl sdělení, že musí do konce dubna opustit ambasádu a vrátit se do Česka, ačkoli jeho standardní čtyřleté působení velvyslanců vyprší až v létě příštího roku.

Alena Borůvková. foto: ČTK

„Dostal jsem odvolání s tím, že mám skončit ke 30. dubnu. A to bez jakéhokoli zdůvodnění. Jsem přeřazen na ministerstvo. Z osobní komunikace s ministrem, která proběhla několikrát, mi bylo vždy vyčteno, že nejsem schopen zkrotit manželku a její komunikaci na sociálních sítích. A že to je důvod pro mé okamžité odvolání z funkce,“ potvrdil LN velvyslanec Borůvka, který byl v minulosti například náměstek ministra zahraničí.

Pikantní na tom je, že jak Borůvka, tak jeho šéf a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jsou oba sociální demokraté. Borůvkova žena Alena má rovněž partajní knížku. V éře Jiřího Paroubka dokonce neúspěšně kandidovala na post místopředsedkyně strany.

V posledních letech byla ale aktivní především na sociální síti twitter, kde proslula nevybíravými invektivami známých novinářů i státních úředníků.

Ministr Zaorálek o tom opakovaně mluvil se samotným Borůvkou. Borůvková, rovněž zaměstnankyně ministerstva zahraničí, diplomacii loni v květnu opustila. Nyní se komplikuje kariéra jejího muže.

Ten ale s postupem nadřízených nesouhlasí. Za příspěvky na twitteru podle něj nese odpovědnost a hlásí se k ní především jeho žena. „Považuji to za naprosto neuvěřitelné. Nic podobného v české diplomacii nepamatuji. Neznám to ani od svých kolegů v diplomatickém sboru. Jde o osobní práva mé ženy, která není zaměstnankyní ministerstva a je soukromou osobou,“ podivoval se Borůvka.

Alena Borůvková

Alena Borůvková

Podle mluvčí ministerstva Michaely Lagronové skutečně musí velvyslanec v Bernu do konce dubna zpět do ústředí na dosud neupřesněnou dobu. „Stahuje se jako šéf zastupitelského úřadu, což vyplývá ze zákona o státní službě. To lze učinit kdykoli a bez udání důvodu,“ řekla LN. Až se vrátí, tak bude podle slov mluvčí zařazen na odbor, který nejlépe odpovídá jeho kvalifikaci a zkušenostem.

Černínský palác v minulosti kvůli aktivitě Borůvkové vyslal do Bernu i inspekci. Její muž kritizuje podobné postupy. „Pochopil bych, kdybych měl nějaké osobní selhání. Kdybych tady nefungoval jako velvyslanec. Nic takového mi nebylo vyčítáno. Vydírat velvyslance přes manželku mi přijde naprosto neuvěřitelné a nehorázné,“ myslí si velvyslanec Borůvka.

Ve funkci velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku ale bude formálně dál. Z ní ho může odvolat pouze prezident republiky. Podle neoficiálních informací LN je tato varianta ve hře.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat