Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český velvyslanec v Bernu končí. Kvůli tweetům své ženy

Česko

  17:35aktualizováno  4. dubna 11:56
Bizarní zápletka s překvapivým koncem. Český velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karel Borůvka ve čtvrtek dostal nepříjemnou zprávu. Kurýr z Černínského paláce mu přivezl sdělení, že musí do konce dubna opustit ambasádu a vrátit se do Česka, ačkoli jeho standardní čtyřleté působení velvyslanců vyprší až v létě příštího roku.

Alena Borůvková. foto: ČTK

„Dostal jsem odvolání s tím, že mám skončit ke 30. dubnu. A to bez jakéhokoli zdůvodnění. Jsem přeřazen na ministerstvo. Z osobní komunikace s ministrem, která proběhla několikrát, mi bylo vždy vyčteno, že nejsem schopen zkrotit manželku a její komunikaci na sociálních sítích. A že to je důvod pro mé okamžité odvolání z funkce,“ potvrdil LN velvyslanec Borůvka, který byl v minulosti například náměstek ministra zahraničí.

Pikantní na tom je, že jak Borůvka, tak jeho šéf a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jsou oba sociální demokraté. Borůvkova žena Alena má rovněž partajní knížku. V éře Jiřího Paroubka dokonce neúspěšně kandidovala na post místopředsedkyně strany.

V posledních letech byla ale aktivní především na sociální síti twitter, kde proslula nevybíravými invektivami známých novinářů i státních úředníků.

Ministr Zaorálek o tom opakovaně mluvil se samotným Borůvkou. Borůvková, rovněž zaměstnankyně ministerstva zahraničí, diplomacii loni v květnu opustila. Nyní se komplikuje kariéra jejího muže.

Ten ale s postupem nadřízených nesouhlasí. Za příspěvky na twitteru podle něj nese odpovědnost a hlásí se k ní především jeho žena. „Považuji to za naprosto neuvěřitelné. Nic podobného v české diplomacii nepamatuji. Neznám to ani od svých kolegů v diplomatickém sboru. Jde o osobní práva mé ženy, která není zaměstnankyní ministerstva a je soukromou osobou,“ podivoval se Borůvka.

Alena Borůvková

Alena Borůvková

Podle mluvčí ministerstva Michaely Lagronové skutečně musí velvyslanec v Bernu do konce dubna zpět do ústředí na dosud neupřesněnou dobu. „Stahuje se jako šéf zastupitelského úřadu, což vyplývá ze zákona o státní službě. To lze učinit kdykoli a bez udání důvodu,“ řekla LN. Až se vrátí, tak bude podle slov mluvčí zařazen na odbor, který nejlépe odpovídá jeho kvalifikaci a zkušenostem.

Černínský palác v minulosti kvůli aktivitě Borůvkové vyslal do Bernu i inspekci. Její muž kritizuje podobné postupy. „Pochopil bych, kdybych měl nějaké osobní selhání. Kdybych tady nefungoval jako velvyslanec. Nic takového mi nebylo vyčítáno. Vydírat velvyslance přes manželku mi přijde naprosto neuvěřitelné a nehorázné,“ myslí si velvyslanec Borůvka.

Ve funkci velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku ale bude formálně dál. Z ní ho může odvolat pouze prezident republiky. Podle neoficiálních informací LN je tato varianta ve hře.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat