31. března 2017 17:35, aktualizováno 4. 4 11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Český velvyslanec v Bernu končí. Kvůli tweetům své ženy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 83Diskuse
Alena Borůvková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Borůvková. | foto: ČTK

Bizarní zápletka s překvapivým koncem. Český velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karel Borůvka ve čtvrtek dostal nepříjemnou zprávu. Kurýr z Černínského paláce mu přivezl sdělení, že musí do konce dubna opustit ambasádu a vrátit se do Česka, ačkoli jeho standardní čtyřleté působení velvyslanců vyprší až v létě příštího roku.

„Dostal jsem odvolání s tím, že mám skončit ke 30. dubnu. A to bez jakéhokoli zdůvodnění. Jsem přeřazen na ministerstvo. Z osobní komunikace s ministrem, která proběhla několikrát, mi bylo vždy vyčteno, že nejsem schopen zkrotit manželku a její komunikaci na sociálních sítích. A že to je důvod pro mé okamžité odvolání z funkce,“ potvrdil LN velvyslanec Borůvka, který byl v minulosti například náměstek ministra zahraničí.

Pikantní na tom je, že jak Borůvka, tak jeho šéf a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jsou oba sociální demokraté. Borůvkova žena Alena má rovněž partajní knížku. V éře Jiřího Paroubka dokonce neúspěšně kandidovala na post místopředsedkyně strany.

V posledních letech byla ale aktivní především na sociální síti twitter, kde proslula nevybíravými invektivami známých novinářů i státních úředníků.

Ministr Zaorálek o tom opakovaně mluvil se samotným Borůvkou. Borůvková, rovněž zaměstnankyně ministerstva zahraničí, diplomacii loni v květnu opustila. Nyní se komplikuje kariéra jejího muže.

Ten ale s postupem nadřízených nesouhlasí. Za příspěvky na twitteru podle něj nese odpovědnost a hlásí se k ní především jeho žena. „Považuji to za naprosto neuvěřitelné. Nic podobného v české diplomacii nepamatuji. Neznám to ani od svých kolegů v diplomatickém sboru. Jde o osobní práva mé ženy, která není zaměstnankyní ministerstva a je soukromou osobou,“ podivoval se Borůvka.

Alena Borůvková

Alena Borůvková

Podle mluvčí ministerstva Michaely Lagronové skutečně musí velvyslanec v Bernu do konce dubna zpět do ústředí na dosud neupřesněnou dobu. „Stahuje se jako šéf zastupitelského úřadu, což vyplývá ze zákona o státní službě. To lze učinit kdykoli a bez udání důvodu,“ řekla LN. Až se vrátí, tak bude podle slov mluvčí zařazen na odbor, který nejlépe odpovídá jeho kvalifikaci a zkušenostem.

Černínský palác v minulosti kvůli aktivitě Borůvkové vyslal do Bernu i inspekci. Její muž kritizuje podobné postupy. „Pochopil bych, kdybych měl nějaké osobní selhání. Kdybych tady nefungoval jako velvyslanec. Nic takového mi nebylo vyčítáno. Vydírat velvyslance přes manželku mi přijde naprosto neuvěřitelné a nehorázné,“ myslí si velvyslanec Borůvka.

Ve funkci velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku ale bude formálně dál. Z ní ho může odvolat pouze prezident republiky. Podle neoficiálních informací LN je tato varianta ve hře.

  • 83Diskuse
Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky