30. dubna 2015 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští horolezci v Nepálu končí. Hledají cestu, jak se dostat zpět

Horolezci mají zakázáno pokračovat ve výstupu a musí zpět do základního tábora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horolezci mají zakázáno pokračovat ve výstupu a musí zpět do základního tábora. | foto: ČTK

PRAHA/KÁTHMÁNDŮ Česká horolezecká výprava, která plánovala v Nepálu zdolat horu Čo Oju, se vrací zpět do základního tábora. Čínské úřady totiž předčasně ukončily lezeckou sezónu. Expedice se nyní snaží vymyslet, jak se dostat domů.

„Nebylo to z jejich svobodné vůle. Čínská strana ukončila lezeckou sezónu jak na Mount Everestu, tak na Čo Oiu,“ řekla serveru Lidovky.cz horolezkyně Klára Kolouchová (dříve Poláčková), která je s českou expedicí v kontaktu přes satelitní telefon.

Expedice začala ve středu sestupovat do základního tábora. „Zatím není známé, jak se evakuují,“ prozradila Kolouchová. Ve hře je momentálně několik variant. „Mluvili o tom, že by se během následujícího týdne pokusili dostat do Káthmándú - jestli to půjde. Přesun také mohou řešit přes Čínu,“ popsala.

HORA ČO OJU

Hora Čo Oju je šestou nejvyšší horou světa s výškou 8201 metrů. Leží na hranicích mezi Nepálem a Tibetem.

Problém s návratem přímo z Nepálu může nastat kvůli tamnímu letišti, které je malé a je obsazeno transportem humanitární pomoci ze světa. Čeští horolezci nemohou z Čo Oiu spoléhat ani na evakuaci pomocí vrtulníku. Ten v současné době vyráží jen k těžkým případům, třeba zraněným lidem na Mount Everestu.

Dostatečné zásoby

Česká horolezecká expedice má naštěstí k dispozici dostatečné zásoby potravin. „Říkali mi, že mají jídlo a pití na další měsíc. I kdyby došlo k nějaké krizovce a museli se nějak uskromnit, jsou na tom dobře a v relativním komfortu,“ prozradila Kolouchová v rozhovoru pro server Lidovky.cz (více ZDE).

V Himálajích se v současné době nachází také bývalý pražský primátor Pavel Bém. Ten se ovšem účastní jiné expedice na horu Manaslu (více ZDE). Vyjádření, zdali také ukončil výstup, se nepodařilo serveru Lidovky.cz získat. Podle posledních zpráv je však v pořádku.

Podle ministerstva zahraničí jsou všichni Češi na území Nepálu v pořádku. Nyní míří do zemětřesením postižené země humanitární pomoc.

Za posledních 80 let nebylo v Nepálu silnější zemětřesení. V sobotu, při největších otřesech, bylo naměřeno 7,9 stupně. Podle místní vlády si otřesy vyžádaly už nejméně přes 5 tisíc obětí. Více než 10 tisíc lidí je zraněno. Náročné záchranné práce komplikuje nedostatek záchranářů a techniky. Nepál také patří k nejchudším státům na planetě a disponuje špatnou infrastrukturou.

VÍCE O HOROLEZKYNI KLÁŘE KOLOUCHOVÉ (dríve POLÁČKOVÉ) NAJDETE ZDE:

"Pokud člověk dodržuje určitá pravidla, nepodstupuje větší riziko než každé ráno, když sedá do auta," říká Klára Poláčková.

Nechtěla jsem už vysvětlovat, jak se nahoře chodí na záchod, říká žena z Everestu

jzlJakub Zelenka

Najdete na Lidovky.cz