Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští pendleři budou od pátku muset ukazovat na hranicích se Saskem i Bavorskem doklad o významu své práce

Němečtí policisté kontrolují přijíždějící na česko-německé hranici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němečtí policisté kontrolují přijíždějící na česko-německé hranici. | foto: Reuters

Berlín Čeští pendleři budou muset v Německu předkládat při hraničních kontrolách potvrzení o důležitosti své profese až od pátku, a to shodně v Sasku i v Bavorsku. Rozhodlo o tom německé ministerstvo vnitra, aby předešlo nejasnostem a nerovnému přístupu. Doklady o důležitosti žádalo od pendlerů Bavorsko již od středy, nově i na bavorsko-české stejně jako na sasko-české hranici bude až do čtvrtka policistům stačit od přeshraničních zaměstnanců pracovní smlouva.

O situaci informoval ve středu premiér Andrej Babiš předsedu Evropské rady a požádal ho o pomoc. Německo považuje Česko za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, proto v neděli obnovilo kontroly na pomezí s Českem a přes hranice pouští jen lidi stanovených profesí.

„To, co se děje na německých hranicích je samozřejmě absolutně proti vnitřnímu trhu. A je to obrovský problém pro nás všechny,“ řekl Babiš na tiskové konferenci v Krakově po summitu Visegrádské skupiny. „Byl to hlavní problém, o kterém jsme diskutovali a my jsme informovali (předsedu Evropské rady) Charlese Michela a požádali jsme ho o pomoc,“ sdělil premiér k obtížné situaci, která vznikla pro české řidiče kamionů.

Charles Michel se zúčastnil visegrádského summitu v Krakově společně s premiéry Česka, Slovenska, Maďarska a Polska.

„Ty podmínky pro naše řidiče jsou extrémně striktní. Já chápu německou stranu, ale když to bylo za první vlny (pandemie) naopak, tak jsme projevili velkou flexibilitu. A samozřejmě v této chvíli se nám to nelíbí. Nemůžeme přece ochromit celkově mezinárodní přepravu a ochromit průmysl a další výroby,“ uvedl předseda české vlády.

Němečtí policisté střeží po zpřísnění kontrol kvůli koronavirové situaci...
Německá policie kontroluje přijíždějící auta z Česka.

Sasko původně dovolilo dojíždět jen českým přeshraničním pracovníkům ve zdravotnictví, pečovatelství a zemědělství. V úterý saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví a boj s pandemií nemoci covid-19, oznámila, že výjimku rozšiřuje i o zaměstnané v energetice, vodohospodářství, informatice, dopravě, technických službách, potravinářství a v oborech souvisejících s farmacií.

Pendlerka Jana Borovková z Ústeckého kraje ve středu ČTK řekla, že její zaměstnavatel o potvrzení o důležitosti profese ví. Jako potravinářský podnik o to požádal, měl by totiž spadat mezi vydané výjimky.

Potvrzení pendlerům vydají saské okresní úřady na návrh zaměstnavatelů. Köppingová v úterý uvedla, že změnu nelze zavést ze dne na den, proto upřesní délku přechodného období, mohlo by však trvat do neděle. Saské ministerstvo sociálních věcí později ale oznámilo, že skončí ve čtvrtek ve 24:00. Od pátku tak musí pendleři na hranicích předkládat potvrzení o důležitosti, nyní stačí ukázat německým policistům pracovní smlouvu. 

V Bavorsku přechodná doba pro pendlery sice podle původního plánu skončila v úterý, německé ministerstvo vnitra ve středu ale oznámilo, že lhůta je prodlužena až do čtvrtka. Tímto rozhodnutím se podmínky pro pendlery v Sasku a Bavorsku sjednotily. 

Potvrzení by mělo usnadnit odbavování na hranicích, které se dosud v případě Bavorska lišilo přechod od přechodu, v podstatě tak záleželo na postoji policistů. Dosavadní nejasnosti a nejistotu ve středečním rozhovoru s ČTK označila za problém pro dojíždění za prací předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová.

Při vstupu do Německa musí od neděle všichni včetně přeshraničních pracovníků či řidičů kamionů předkládat na hranicích negativní test na koronavirus. S výjimkou pendlerů, dopravců a lidí cestujících z humanitárních důvodů je nutné po překročení hranic nastoupit do karantény, která v Bavorsku činí deset a v Sasku 14 dní. V Bavorsku je možné izolaci po pěti dnech ukončit dalším testem, Sasko to nedovoluje.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...