7. června 2018 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští piloti Gripenů se stanou součástí uskupení vzdušných sil, připravovat se budou s německými letci

Čeští piloti se budou s Němci připravovat na případné společné akce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští piloti se budou s Němci připravovat na případné společné akce. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA/BRUSEL Část českých stíhacích letounů Gripen se stane součástí aliančního mnohonárodního uskupení vzdušných sil. Budou tak cvičit společně s německými kolegy a připravovat se na případné společné nasazení, které by musela schválit česká politická reprezentace.

Dopis se záměrem zapojit se do tohoto uskupení ve čtvrtek na okraj zasedání ministrů obrany států NATO v Bruselu podepsala ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Sdělil to Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Česká armáda chce do mnohonárodního uskupení vzdušných sil zapojit jeden roj stíhacích letounů Jas-39 Gripen, tedy čtyři letouny a 20 lidí. „Podílet se na mnohonárodním vzdušném uskupení je skvělou příležitostí, jak prodat vynikající schopnosti našich letců směrem k našim spojencům v rámci NATO a zároveň se od nich dál učit,“ uvedla Šlechtová k německé iniciativě Framework Nations Concept (FNC), pod niž uskupení spadá.

Čeští piloti by měli v rámci iniciativy v budoucnu společně cvičit s německými kolegy, spolupráce pomůže například sladit operační postupy a umožní tak případnou další spolupráci včetně společného nasazení. „Neznamená však, že by vyčlenění letci byli podřízeni německému velení, jejich nasazení vždy musí být nejdříve odsouhlaseno politicky v souladu s Ústavou ČR,“ zdůraznil Fajnor.

ČTK