Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vojáci zranění ve Španělsku byli propuštěni z nemocnice. Měli pohmožděniny

Česko

  13:22
PRAHA - Čeští vojáci zranění při nehodě českého vrtulníku ve Španělsku byli po ošetření propuštěni z nemocnice. V pátek nebo v sobotu by se měli vrátit do Česka, řekl na tiskové konferenci ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Čtyři vojáci a druhý pilot utrpěli většinou pohmožděniny, jeden tržnou ránu na spánku.

Stroj Mi-171š. foto: Armáda ČR

Nehoda se stala ve čtvrtek kolem 16:45 během aliančního cvičení asi 15 kilometrů od Zaragozy. Speciální jednotka se podle velitele českých vzdušných sil Libora Štefánika snažila na cvičení obsadit místo ovládané nepřítelem. Vrtulník se zhruba v deseti metrech propadl a spadl na zem, popsal Štefánik nehodu.

Stroj, který se po dopadu převrátil na bok, byl vážně poškozen. Závěry vyšetřování, s nímž dnes na místě začnou čeští vyšetřovatelé, mají být k dispozici do několika týdnů, dodal Štefánik.

„V současnosti jsou už všichni vojáci po nemocničním ošetření propuštěni a očekává se jejich návrat možná už dnes, ale pravděpodobnější je spíše zítra (v sobotu) zpět do vlasti,“ podotkl dnes Stropnický. „Situace dopadla velmi dobře, oproti tomu, co by se případně bývalo mohlo také stát,“ uvedl také.

Ministr obrany dále poznamenal, že pilot vrtulníku byl velmi zkušený, nalétáno měl kolem 4600 hodin. Konkrétní typ vrtulníku patří k tomu nejmodernějšímu, co ve světě létá, vrtulník byl nedávno modernizovaný, řekl.

Vrtulník Mi-171Š a posádka jsou z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, přepravovaní vojáci jsou příslušníky 601. skupiny speciálních sil z Prostějova.

V rámci manévrů Trident Juncture, které jsou jedním z největších aliančních cvičení v novodobé historii NATO, se do Španělska vydalo 75 vojáků z 22. základny vrtulníkového letectva se čtyřmi stroji Mi-171Š. Podle informace mluvčího českého generálního štábu z půlky října se česká armáda chystala vyslat na manévry více než 200 vojáků.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...