Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Cestou nejmenšího odporu

Česko

Pětačtyřicátý MFF Karlovy Vary je u konce. Nikita Michalkov převzal „celoživotní“ Křišťálový glóbus. Porota hlavní soutěže neriskovala a vsadila na zlatý střed.

KARLOVY VARY Slavnostní zakončení 45. filmového festivalu Karlovy Vary v sobotu večer otevřela vynikající taneční show bratří Cabanů, během které na jezdících pásech dováděli členové poroty. Byl to jeden z mála okamžiků hravosti a uvolnění během ceremoniálu, na kterém se sázelo na jistotu.

Křišťálový glóbus za nejlepší film v hlavní soutěži získal španělský film Moskytiéra. Verdikt poroty pod vedením amerického producenta Rona Yerxy, v níž dále zasedl například tuzemský režisér Bohdan Sláma či srbská herečka Mirjana Karanovićová, byl překvapivý, ale logický. Každá porota funguje konsenzuálně - a Moskytiéra je film, co nemůže nikomu vadit. Snímek Agustího Vily pojednává o několikagenerační rodině ze střední třídy, která prochází krizí způsobenou vzájemnými pocity viny. Občasný humor zajišťují zvířecí „postavy“, uměleckou kredibilitu dodává němá role Geraldiny Chaplinové.

Moskytiéra ve Varech takřka žádnou diskusi nevzbudila, stala se soutěžním tichošlápkem. O jiných titulech se mluvilo mnohem více. Čeští zástupci - 3 sezóny v pekle a Kuky se vrací - byli na jednu stranu považováni za příliš „komerční“, v hlasování kritiků ve Festivalovém deníku však 3 sezóny s přehledem zvítězily.

Nepříliš dobře si v ohlasech včetně zmíněného hlasování vedly ruské drama Jiné nebe a íránská konverzačka Jsou věci, které nevíš, které až příliš okatě usilovaly o uměleckou hloubku a „velké“ sdělení. Hlavní porota je obě ocenila zvláštním uznáním - a Kukymu věnovala zvláštní cenu. (Zdánlivě jde o slovíčkaření, ale zvláštní cena je dotována dvaceti tisíci dolary.) Porota se tak rozseděla hned na třech židlích a na pódiu se postupně ocitl film pro všechny, údajné umění i údajná komerce. Neprávem opominutý zůstal vtipný mystifikační dokument Hitler v Hollywoodu, jehož si všimla jen porota mezinárodní filmové kritiky.

Cenu za režii získala jihoslovanská vztahová mozaika Zůstane to mezi námi. Režisér Rajko Grlic do ní vložil balkánskou živelnost, která kontrastovala s bezkrevností velké části soutěže. Za nejlepší herečku byla zvolena letošní Shooting Star z Berlinale Anais Demoustierová za roli lolitky ve francouzském thrilleru Sladké zlo. Nejlepšími herci se stali Mateusz Kosciukiewicz a Filip Garbacz, kteří v polském dramatu podle skutečných událostí Matka Tereza od koček ztvárnili bratry matkovrahy. Všechny tyto volby se daly čekat a nelze s nimi nesouhlasit - stejně jako s diváckou cenou pro výtečné severské Veterány. Trochu laciná je naopak nestatutární Nezávislá kamera pro nejlepší film ze sekce Fórum nezávislých: o komedii Čtyři lvi na téma islámského terorismu se hodně mluvilo, její humor je však víc přímočarý než opravdu vtipný.

Michalkovův faux pas Ze soutěže dokumentů si odnesly ceny filmy Řeka ze zapadlé litevské vesničky, švédská Familia o chudé peruánské rodině a íránský Tinar, portrét desetiletého pasáka krav. Porota soutěže Na východ od Západu ocenila divácky poměrně náročné snímky - tříhodinovou rumunskou Auroru autora Smrti pana Lazaresca Cristiho Puiu a černobílé pobaltské Utrpení svatého Toníka, které jednu dobu bodovalo vysoko v diváckém hodnocení.

Během zakončení převzal Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii ruský režisér Nikita Michalkov, jehož dost nepovedený válečný velkofilm Unaveni sluncem 2: Odpor se ve Velkém sále promítl den před tím. (Stejnou trofej už dříve převzal režisér Juraj Herz.) Michalkov se dopustil faux pas, když připomněl, že za celoživotní dílo kdysi získal i Zlatého golema; to se však stalo na pražském festivalu, který se pokusil Varům konkurovat. Poctu Michalkovovi vzdalo pásmo nejlepších momentů z jeho filmů. Sestřih osobností, které MFF Karlovy Vary za předchozí půlkulatý počet ročníků navštívily, působil naopak banálně a zaujal hlavně vizuální metodou barevného zvýrazňování postav, kterou používá zmíněný Hitler v Hollywoodu.

V jiném pásmu, rozlučce s filmovými osobnostmi, jež nás za uplynulý rok opustily, zazářily přesně vybrané ukázky z díla Ladislava Smoljaka. Patrick Swayze si ale zasloužil jiné záběry než ty z uslzeného Ducha a bývalá dětská hvězda Corey Haim se do sestřihu připletl nevhodně. 45. MFF Karlovy Vary se zúčastnilo 11 105 akreditovaných návštěvníků. Uskutečnilo se 413 filmových představení, která navštívilo 126 808 diváků. Uvedeno bylo celkem 207 filmů. Další ročník se koná od 1. do 9. července 2011.

Fotogalerii najdete na straně 24

***

FESTIVALOVÉ CENY

Moskytiéra,

Michalkov a ti další

Velká cena Křišťálový glóbus

pro nejlepší film

Moskytiéra

(Španělsko, 2010)

Režie: Agustí Vila

Cena za mimořádný umělecký

přínos světové kinematografii

Nikita Michalkov (Rusko)

Juraj Herz (ČR/Slovensko)

Cena prezidenta

MFF Karlovy Vary

Jude Law (Velká Británie)

Zvláštní cena poroty

Kuky se vrací

(Česká republika, Dánsko, 2010)

Režie: Jan Svěrák

Cena za režii

Rajko Grlić za film Zůstane

to mezi námi (Chorvatsko, Srbsko,

Slovinsko, 2010)

Nejlepší ženský herecký výkon

Anais Demoustierová za roli ve

filmu Sladké zlo (Francie, 2009)

Režie: Olivier Coussemacq

Nejlepší mužský herecký výkon

Mateusz Kociukiewicz a Filip

Garbacz za role ve filmu Matka

Tereza od koček (Polsko, 2010)

Režie: Pawel Sala

Zvláštní uznání

Jiné nebe (Rusko, 2010)

Režie: Dmitri Mamulia

Cena mezinárodní filmové

kritiky (FIPRESCI)

Hitler v Hollywoodu

(Belgie, Francie, Itálie, 2010)

Režie: Frédéric Sojcher

O autorovi| Vojtěch Rynda zpravodaj LN v Karlových Varech

Autor: