Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Cestování halí chaos a otazníky, nakažených covidem přibývá. Česko zvažuje zpřísnění pravidel pro Bulhary

Na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Karlovarsku začali policisté, hasiči a celníci rozdávat letáky a kontrolovat teplotu cestujících na příjezdu do České republiky. foto: ČTK

Praha - Nejistota dovoleným vládne. Zejména těm zahraničním. Rostoucí čísla nově nakažených covidem-19 mění den co den barvy cestovatelských semaforů po celé Evropě. Nekoordinovaně a zmatečně. Česko uvažuje o zpřísnění pravidel pro Bulhary, Řekové se rozhodli je zpřísnit pro všechny.
  12:00

Nechtěný suvenýr. První Češi si přivezli covid z letní dovolené, strašákem je zavlečení silné mutace viru

Dosud v Česku zelené Bulharsko, letošní tahoun cestovních kanceláří, může brzy přebliknout na žlutou. Podobně jako před pár dny v Rakousku. Vývoj bulharských čísel, která zaznamenávají rostoucí tendenci, Česko bedlivě sleduje. A poslední údaje nejsou povzbudivé. Cifra ve čtvrtek dokonce přeskočila tři sta případů za den. 

„Data v Bulharsku se horší. Víme, že některé státy vyřadily Bulharsko ze svých seznamů bezpečných zemí. U nás zatím na seznamu zůstává,“ řekl serveru Lidovky.cz ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který spolu s epidemiology a ministerstvem zdravotnictví data z oblíbené prázdninové destinace vyhodnocuje.

Pokud by Česko změnilo Bulharsku jen barvu na žlutou, neznamená to automaticky konec dovolených v zemi. Češi můžou do země vycestovat bez omezení, stejně jako do „zeleného státu“. Povinný negativní test či karanténa by čekal jen na Bulhary toužící po českých toulkách. 

Češi a dovolená v zahraničí? Mnoho lidí váhá, převládá touha podpořit české podnikatele

Jiná situace by ovšem nastala v případě, že by Česko okopírovalo rakouský model. Tamní vláda vydala varování pro své občany před cestami do Bulharska, plus do Rumunska a Moldavska. Lidé, kteří se při návratu z těchto zemí neprokážou negativním testem na koronavirus, budou muset do dvoutýdenní karantény, oznámil kancléř Sebastian Kurz. O jaké variantě ČR případně uvažuje, zatím není jasné.

V každém případě už v pátek Češi na červený seznam zařadili dvě neunijní evropské země – Srbsko a Černou Horu.

Zmatek, jenž na celoevropském poli ohledně cestování začíná panovat, nevyvrátil ani šéf české diplomacie, který volá po větší evropské spolupráci. „Potřebujeme dále posilovat evropskou koordinaci s ohledem na cestování. Nechceme se v Evropě překvapovat, proto bychom potřebovali společný přístup všech členských zemí,“ řekl Petříček.

Ministr zahraničí Petříček chce jednat o kompenzacích za komplikace na dovolené

S tímto přáním určitě neladí páteční rozhodnutí Řeků, kteří budou od úterý po všech cestovatelích bez rozdílu při přechodu pozemní hranice požadovat negativní test na covid-19. Cestující z letadel a lodí budou kontrolovat jen namátkově.

Příkladem zmatečného jednání je i slovinské přeřazení Česka do žluté kategorie minulý pátek, aby Lublaň následně vrátila, po víkendovém diplomatickém maratonu, v pondělí Česko do zelené – s výjimkou Moravskoslezského kraje. Žlutá nicméně nadále Čechům svítí od Lotyšska, Estonska a Kypru.

Změnu svých cestovatelských omezení se sousedními státy chystá i Maďarsko. Pod lupu si bere čísla ze Slovenska, Slovinska, Chorvatska, Srbska a Rakouska, kde se počet případů v posledních dvou týdnech zvyšuje. Zpřísnění zatím bez detailů připustila i Bratislava.

Naopak zelenou v pátek oznámilo s platností od 15. července pro více než dvacítku evropských zemí včetně Česka Norsko, které doposud požadovalo karanténu. Pro Bulhary ji však ponechává.

Roušky s sebou

I přes mnohde blikající zelenou je nutné zachovat cestovatelskou obezřetnost, připomíná Černínský palác. V některých zemích kvůli lokálním ohniskům opětovně platí pravidlo nošení roušek, například v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy, která hraničí s jihem Čech. Lidé si musejí zakrývat nos a ústa v obchodech, restauracích a dalších vnitřních provozovnách.

Češi mohou do Slovinska jen na vybraných hraničních přechodech. Platí pro ně specifická pravidla

S rouškou je zapotřebí počítat i v Čechy hojně navštěvovaném Chorvatsku, kde ji vyžadují zejména v dopravě. Do kufru ji musí přibalit i turisté v Řecku a Itálii.

Česká pravidla se řídí semaforem, kdy hodnotí státy podle rizika nákazy. Pouze u zemí s vysokým rizikem musejí Češi při návratu dokládat negativní test nebo jít do 14denní karantény. V kategorii vysoce rizikových států zůstává ze zemí EU pouze Švédsko.

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...