Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

ČEZ a EPH dostaly zelenou, Penta ne

Česko

Polsko vybralo pět uchazečů, kteří mohou pokračovat v soutěži o společnost Energa. Cena zřejmě přesáhne 25 miliard korun

VARŠAVA/PRAHA Dvě největší české energetické skupiny se utkají v soutěži o čtvrtou největší polskou skupinu - o Energu. Spolu s nimi mají šanci uspět v privatizaci ještě tři další zájemci.

Polské ministerstvo státního pokladu v pátek rozhodlo, že do závěrečného kola soutěže pustí ČEZ, Energetický a průmyslový holding (EPH), největší polskou energetickou skupinu PGE, polskou elektrárnu Polaniec náležící do skupiny GDF Suez a konsorcium, které vytvořil nejbohatší Polák Jan Kulczyk společně s fondy ze skupiny Goldman Sachs.

Do soutěže se podle polských médií přihlásilo celkem osm uchazečů. Tři z nich nezískali svolení k další účasti v tendru. Jednou z nich je česko-slovenská investiční skupina Penta Investments. Ta však nechce své vyřazení ze soutěže jakkoli komentovat.

O vítězi soutěže se rozhodne o prázdninách Vybraní investoři dostanou příležitost podat na přelomu července a srpna závazné nabídky. Privatizaci majoritního balíku akcií chce polské ministerstvo státního pokladu stihnout do konce letošního nebo počátku příštího roku.

Na prodej je celkem 82,9 procenta akcií energetické skupiny, pod kterou patří elektrárny, teplárny, distribuce i dodávky proudu koncovým zákazníkům. Podle dřívějších informací by polská vláda chtěla díky prodeji svého podílu získat nejméně šest miliard zlotých, tedy v přepočtu 38 miliard korun. Jak uvedl analytik Josef Němeček na webu Patria Online, tato cena za skupinu Energa by byla přehnaná. Vzhledem k loňským výsledkům, kdy Energa vykázala tržby 8,38 miliardy zlotých a čistý zisk 425 milionů zlotých, je prý adekvátní cena okolo čtyř miliard zlotých (25 miliard korun).

Privatizace Energy přilákala nebývalou pozornost českých a slovenských společností. Podle informací polského tisku se tendru měly účastnit také Slovenské elektrárne, tedy dominantní výrobce elektřiny na Slovensku. Ty však na seznamu vybraných uchazečů chybí.

Jak ve čtvrtek uvedl na tiskové konferenci ředitel zahraničních aktivit skupiny ČEZ Tomáš Pleskač, v Polsku jsou aktuální hned tři investiční příležitosti. Kromě koupě Energy se zde ČEZ uchází také o koupi polovičního podílu v elektrárenské společnosti ZE PAK a dvou hnědouhelných dolů od polské vlády. Kromě toho by ČEZ rád postavil velký větrný park u pobřeží Baltského moře, kde jsou pro provoz větrných elektráren výrazně příznivější podmínky než v Česku.

Polský trh je pro české investory atraktivní Privatizace elektráren ZE PAK a dvojice dolů přilákala hned tři investory původem z České republiky. Počátkem dubna polské ministerstvo státního pokladu rozhodlo, že ČEZ spolu se společností RPG Partners podnikatele Zdeňka Bakaly a dvěma polskými uchazeči mohou v soutěži dále pokračovat. Naopak Energetický a průmyslový holding byl ze soutěže rozhodnutím polského ministerstva vyřazen.

Zmíněná investiční skupina má naopak šanci získat jinou polskou společnost. Těsně před dokončením je transakce, díky které Energetický a průmyslový holding získá důl Silesia. Ten leží v průmyslovém Horním Slezsku nedaleko hranic s Českou republikou a nachází se v něm 460 milionů tun černého uhlí.

***

CO SE BUDE PRIVATIZOVAT Skupina Energa zahrnuje: distribuční síť v severním a středním Polsku (území o velikosti ČR) dodavatel elektřiny pro 300 tisíc firem a 2,5 milionu domácností (objem dodávek činí 18 miliard kWh ročně) elektrárny o výkonu 1260 megawattů teplárny v městech na severu Polska

Výrobní zdroje: uhelná elektrárna u města Ostrořeka (722 megawattů) 45 vodních elektráren o celkovém výkonu 320 MW dále teplárny, větrné elektrárny, elektrárny na biomasu skupina Energa má sídlo v Gdaňsku a zaměstnává 12 300 osob

Autor: