Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČEZ couvá. Stahuje svá komanda

Česko

Kontroloři již nebudou nikoho odpojovat od sítě a budou se řídit etickým kodexem * ČEZ chce mít jednotnou kontrolní skupinu

PRAHA Po dvou týdnech ČEZ ustupuje tlaku těch, kteří firmu kritizovali za kontroverzní praktiky jejích kontrolorů.

Energetický gigant s okamžitou platností ukončil odpojování černých odběratelů. Zároveň inicioval vznik společného podniku, který by kontroloval odběry elektřiny i plynu u zákazníků všech zúčastněných distributorů.

„Na odhalování černých odběrů elektřiny ale nerezignujeme, to bychom poškozovali všechny poctivé odběratele,“ zdůraznil Martin Roman, generální ředitel ČEZ. Podle něj firma pouze mění způsoby odhalování nelegálních odběrů. „Nejviditelnější změnou bude, že pokud nebude černý odběr ohrožovat bezpečnost, nebudeme zákazníka odpojovat až do konečného rozhodnutí soudu,“ vysvětlil Roman. Dodal, že zákazníci, kteří byli dříve kvůli černým odběrům odpojeni, budou opět připojeni.

Měnit se bude i samotné fungování odboru netechnických ztrát, pro jehož členy ČEZ zavede etický kodex. Jeho porušení může podle Romana vést až ke ztrátě zaměstnání u energetické firmy.

Kodex by měl mnohem přísněji než samotný zákon regulovat činnost kontrolorů a jeho vznik je podle firmy otázkou několika dnů.

„V souladu s etickými pravidly postup v historii vždycky nebyl,“ přiznal včera Roman, který se zároveň omluvil za občasný necitlivý přístup kontrolorů. Přesto ČEZ i nadále věří, že činnost odboru netechnických ztrát byla vždy v souladu se zákonem.

Od vzniku tohoto odboru v roce 2005 prohlédli kontroloři celkem 35 tisíc odběrových míst. Odhalili přitom 14 990 černých odběratelů, kteří firmě způsobili škody přibližně 496 milionů korun. V uplynulých dnech však byli právě tito kontroloři kritizováni kvůli tvrdým zásahům proti nelegálním odběratelům elektřiny. V listopadu roku 2008 bylo dokonce 32 kontrolorů ČEZ obviněno kvůli údajnému vydírání odběratelů elektřiny. Minulý týden 26 z nich policie navrhla obžalovat. Firma je však i nadále přesvědčena o jejich nevině.

Společná pravidla pro všechny Energetický gigant včera také představil svůj návrh řešení kontrol neoprávněných odběrů pro celý energetický trh. Vzniknout by měl společný podnik všech distributorů elektřiny a plynu, který by měl kontroly černých odběrů na starosti. Dohled by měl vykonávat stát, a to prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu nebo Státní energetické inspekce.

„Předběžně jsme již mluvili se zástupci E. ON distribuce, PRE distribuce a RWE GasNet. Spolupráce by měla probíhat buď v rámci společné firmy, nebo formou kombinované platformy,“ řekl ředitel divize distribuce ČEZ Jiří Kudrnáč. Dodal, že k realizaci návrhu by mohlo dojít v řádu měsíců.

„Jsme připraveni o tom diskutovat a poskytnout naše know-how v této oblasti,“ řekl Vladimír Vácha, mluvčí E. ON. Podobně se k návrhu ČEZ staví i PRE. „Proběhly jen první kontakty, ale žádnému jednání se nebráníme. Třeba přijdeme na něco dobrého,“ řekl Petr Holubec, mluvčí PRE. Ta jen v loňském roce odhalila 1200 černých odběratelů, kteří způsobili škodu za zhruba 30 milionů korun.

Vstřícný, i když o něco opatrnější je postoj dodavatele plynu RWE, kterému černé odběry působí ztráty stovek milionů korun ročně. „Společný podnik či platforma by měla vzniknout na jiné bázi než odbor netechnických ztrát ČEZ a mělo by se velmi pečlivě definovat, na jakých principech bude skupina fungovat,“ řekl mluvčí RWE Martin Chalupský. Koncepční řešení černých odběrů hledá i stát. Například ministr průmyslu Vladimír Tošovský již minulý týden řekl, že bude iniciovat svolání schůzky zástupců státních orgánů, kteří by měli najít dlouhodobé a systémové řešení boje s netechnickými ztrátami energetických společností.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!