Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Charta SSSR zatopí, věřila CIA

Česko

  7:41
PRAHA - Američané zveřejnili k třicátému výročí vzniku Charty 77 řadu dokumentů, které osvětlují její vznik a fungování. Na stránkách Národního bezpečnostního archivu (National Security Archive) tak lze například nalézt, jak o Chartě zpravodajská služba CIA informovala vrcholné politiky Spojených států.

Václav Havel s manželkou Olgou. foto: Lidové noviny

Stránky obsahují i některé materiály české provenience – například několik původních návrhů prohlášení Charty 77 s vlastnoručními vpisky Václava Havla a spisovatele Pavla Kohouta.

Jděte za svými kapitalistickými kamarády a chlebodárci!
Nejstarší zveřejněná zpráva CIA týkající se Charty pochází z 28. ledna 1977. Je stručná a věnuje se hlavně represím, které komunistický režim rozpoutal.

„Podle neoficiálních informací, které se šíří Prahou, režim zvažuje deportace prominentních disidentů... Nová mediální kampaň vybízí k tomu, aby disidenti byli ,posláni ke svým kapitalistickým kamarádům a chlebodárcům‘,“ stojí v dokumentu. CIA zároveň informuje o tom, že československý velvyslanec ve Vídni zřejmě sondoval, zda Rakousko nabídne azyl osmi chartistům v čele s Havlem.

V další svodce z 8. února CIA tvrdí, že československý režim sice rozjel vlnu perzekucí, ale zatím se bojí zahájit trestní stíhání. Charta podle CIA sice nezískala masovou podporu, ale „vytváří potenciál způsobit SSSR a ostatním východoevropským státům vážné potíže“ kvůli nedodržování lidských práv.

Mezi zveřejněnými dokumenty je i osmistránková hodnotící zpráva o Chartě, kterou v říjnu 1979 zpracoval pro americké ministerstvo zahraničí Úřad pro zpravodajství a výzkum (Bureau of Intelligence and Research).

Zpráva příliš optimisticky nevyznívá.

„Výhled do budoucna je bezútěšný. Existuje malá šance, že by snahy Charty vedly samy o sobě ke zlepšení stavu lidských práv v Československu,“ zní hodnocení. Na vině je především permanentní teror ze strany režimu, názorové neshody mezi chartisty a obtíže při získávání lidové podpory.

Dokument přesto Chartu 77 hodnotí vysoko. „Hnutí si zaslouží respekt, obdiv a sympatie pro svoji schopnost přežít a postavit se režimu,“ končí materiál.

Další dokumenty mapují některá oficiální prohlášení amerických politiků. Chartě se věnoval 31. prosince 1986, tedy krátce před jejím desátým výročím, i tehdejší prezident USA Ronald Reagan. Ten ji ve svém memorandu označil za „nejdéle sloužící lidskoprávní iniciativu ve východní Evropě“.

Na stránkách Národního bezpečnostního archivu, na jejichž přípravě se podílel i český historik Vilém Prečan, jsou ovšem vyvěšeny i dokumenty vytvořené přímo v Praze v době vzniku Charty. Jsou tu třeba kartičky s originálními podpisy některých předních chartistů (všechny podpisy prvních signatářů uveřejnily pondělní Lidové noviny).

K vidění je i originál Kohoutem vymyšlených a Havlem sepsaných pokynů pro „sběrače“ podpisů pod prohlášení Charty.

Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat