Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chávez a nikdy jinak?

Česko

Venezuelský prezident si v referendu prosadil svou a bude moci kandidovat nadosmrti

CARACAS/PRAHA Je neděle večer a na venezuelskou metropoli Caracas, rozpálenou letním dnem, padla tma. Zničehonic rozzáří potemnělou oblohu křiklavé barvy ohňostroje. Na ulicích se slaví, lidé mají v rukou venezuelské vlaječky a ze všech sil foukají do kapesních píšťalek. Oslavují společně s prezidentem Hugem Chávezem, který si konečně prosadil svou a vymohl si změnu v ústavě. Díky ní bude moci za tři roky, až mu vyprší jeho druhý mandát, znovu kandidovat na prezidenta. A pak znovu a znovu. Dokud ho lidé budou volit.

„Budu prezidentem až do roku 2049,“ nechal se před časem slyšet. Napůl v legraci. Jeho političtí rivalové to ale jako vtip nebrali.

„Prosil jsem vás, abyste stáli při mně. Věděl jsem, že mě nezradíte. A já vám teď na oplátku slibuji, že nezradím vás, venezuelský lid, naději veškerého lidstva,“ děkoval Chávez lidem, kteří se po vyhlášení prvních výsledků referenda shromáždili pod balkonem prezidentského paláce Miraflores v Caracasu. Nestál tam sám. Vítězství slavil ve společnosti svých nejvěrnějších a rodiny.

Jeho radost byla pochopitelná. Když si další prezidentský mandát pokoušel v referendu vymoci poprvé, v prosinci roku 2007, neuspěl. Tehdy se ovšem zapřísahal, že se nevzdá a vyhlásí další referendum. Prý pro dobro „všeho venezuelského lidu“.

Svůj krok vysvětloval tak, že by jinak neměl dost času, aby realizoval všechny „potřebné reformy“. Opozice to samozřejmě vidí jinak a tvrdí, že mu jde jen o to, aby uzurpoval pokud možno neomezenou moc.

Nové referendum musel podle ní vyhlásit co nejdřív proto, že měl strach z poklesu popularity. Ne tak bezdůvodně. Globální ekonomická krize totiž zasáhla i Venezuelu, která žije takřka výhradně z prodeje ropy. Ve velkých městech se navíc v poslední době nebývale rozmáhá zločinnost.

Jenže Venezuelci zatím prezidenta měnit nechtějí. Většina z nich souhlasí s tím, co v televizi nedávno řekla šedesátiletá učitelka z mateřské školky Nancy Plazaová. „Je to první prezident, který se stará o chudé, který skutečně miluje svou zem a svůj lid.“ I když to zní jako fráze, pro spoustu Venezuelanů hodně znamená.

Většina lidí v zemi totiž žije na hranici chudoby a stále ještě věří, že jim Chávez může pomoci.

„Díky němu mám zdarma prohlídky u lékaře a léky na srdce. Dřív jsem za to platila hotový balík,“ namítla Plazaová.

Referendum přitom pro Cháveze neskončilo právě drtivým vítězstvím. Podle prvních výsledků rozhodlo v jeho prospěch nějakých milion hlasů, což není moc (pro bylo cca 54 %, proti 46 % hlasujíc í c h ) . S tím si ale Chávez hlavu nelámal. Důležité bylo, že vyhrál. „Obracíme další důležitou stránku naší historie,“ hřímal v neděli večer z balkonu prezidentského paláce. „Zvedáme prapor vítězství, lidového vítězství.“

***

Chávez a jeho „revoluce“

Hugo Chávez, který byl prezidentem zvolen poprvé v roce 1998, se navenek pyšní hlavně bezplatnou základní zdravotní péčí, dostupnějším vzděláním a levnými, protože dotovanými potravinami. Chávez rovněž „znárodnil“ těžařský průmysl. Méně už se ví, že se Chávezovy „reformy“ týkaly například Nejvyššího soudu, který venezuelský prezident nenápadně osadil (stejně jako parlament) svými stoupenci.

Autor: